Pracownikom jednego ze sklepów z używanymi przedmiotami w walijskim mieście Porthmadog trafiło się rzadkie znalezisko. Z podszewki walizki przekazanej przez anonimowego darczyńcę wyciągnęli oni plany atomowego okrętu podwodnego HMS Trafalgar do 2009 r. służącego w brytyjskiej marynarce.

Kierowniczka sklepu Stella Parker wyjaśniała w rozmowie z dziennikarzami BBC, że ciekawe znaleziska nie są rzadkie. Tym razem jednak cała ekipa od początku wiedziała, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym.

 

Wypełniona książkami walizka

Walizka trafiła do sklepu dzięki anonimowemu darczyńcy i była wypełniona książkami. W podszewce znaleziono jednak plany okrętu HMS Trafalgar należącego niegdyś do brytyjskiej marynarki wojennej.

– Kiedy to znalazłam, pomyślałam sobie tylko: wow, to niesamowite – relacjonowała Parker. – Mogę tylko sobie wyobrażać, że walizkę podarowała rodzina kogoś, kto zmarł, nie wiedząc być może, iż w środku są plany – mówiła.

– Jesteśmy tu wszyscy bardzo podekscytowani i na pewno nie widzieliśmy wcześniej czegoś takiego – dodała.

Plany zostaną teraz wystawione na aukcji.

Jak pisze BBC, wydaje się prawdopodobne, że dokumenty pochodzą z brytyjskiej firmy Vickers, która budowała okręt lub od jego projektantów.

W czasach zimnej wojny okręt miał za zadanie odstraszać ZSRR. Służył także w czasie konfliktu w Afganistanie i był pierwszym okrętem podwodnym brytyjskiej marynarki, z którego wystrzelono pociski Tomahawk przeciwko talibom.

Został wycofany ze służby w 2009 roku.

0 0 votes
Article Rating