We wtorek, 7 stycznia o godzinie 8:24 UTC (9:24 w Polsce) wystąpiło silne trzęsienie ziemi w Portoryko. Magnituda wstrząsów wyniosła 6.4, a głębokość szacowana jest na 10 km. Był to najsilniejszy wstrząs, jaki nawiedził Karaiby od 102 lat.

Gubernator ogłosiła stan wyjątkowy, wysyłając do pomocy Gwardię Narodową Portoryko.
Awarie zasilania i uszkodzenia odnotowano w pobliżu południowego wybrzeża wyspy, w tym w mieście Ponce, gdzie 77-letni mężczyzna został zabity, a co najmniej osiem innych zostało rannych, powiedział dyrektor zarządzania kryzysowego Ponce Angel Vasquez we wtorek rano.
Wiele gospodarstw domowych pozbawionych zostało prądu, a 300 osób tysięcy nie ma dostępu do wody pitnej – poinformowała na konferencji prasowej gubernator Wanda Vazquez. 

Silne wstrząsy

Pierwszy i najsilniejszy wstrząs – o magnitudzie 6,4 – odnotowano w mieście Ponca położonym na południowym wybrzeżu wyspy.  Jak relacjonowali świadkowie, było to „supersilne” trzęsienie ziemi trwające 30 sekund.

W gminie Yauco zawaliło się co najmniej osiem domów. Zniszczenia odnotowano również w mieście Guanica.

W ostatnich dniach wyspa nawiedzana była przez serię wstrząsów sejsmicznych. W poniedziałek odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8.

USGS szacuje, że ponad 400 000 z 3,1 miliona mieszkańców wyspy odczuwałoby silne lub bardzo silne drżenie.

Źródło: USGS, CNN
0 0 votes
Article Rating