Na południe od Portoryko przechodzi sztorm tropikalny Chantal, który dziś ma uderzyć w Haiti, alarmuje amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC) w Miami. Władze zagrożonych wysp ostrzegają mieszkańców przed powodziami, osunięciami terenu i zalecają ewakuację na wyższe tereny.

„Sztorm tropikalny Chantal przechodzi przez Atlantyk w pobliżu południowych wybrzeży Portoryko” – brzmiał komunikat Krajowego Centrum Huraganów w Miami. Synoptycy prognozują, że w środę dotrze nad Haiti, a w czwartek – wschodnią Kubę i południowowschodnie oraz środkowe Bahamy.Zalecana ewakuacja

Władze Portoryko oraz Dominikany ostrzegły mieszkańców przed możliwymi powodziami i osunięciami ziemi. Mieszkańcom zaleca się ewakuację na wyżej położone tereny.

Sztorm wymusił już zmiany w rozkładach rejsów wielkich statków wycieczkowych. Sztorm przemierza Morze Karaibskie i porusza się w kierunku północno-wschodnim.

Jak podało NHC, Chantal znajdował się 345 kilometrów na południe od stolicy Portoryko, San Juan i około 530 kilometrów na południowy-wschód od stolicy Dominikany, Santo Domingo. Towarzyszące mu wiatry osiągają prędkość około 95 km/h. Prawdopodobnie nad Hispaniolą osiągnie siłę huraganu.

Źródło: PAP/AP, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating