W portugalskiej prowincji Minho (północ kraju) odkryto 36 gniazd niebezpiecznych azjatyckich szerszeni – Owady te są bardzo agresywne i dużo bardziej niebezpieczne niż zwykłe szerszenie czy pszczoły – podają eksperci.

Zwierzęta te stwarzają ogromne zagrożenie dla rodzimych gatunków pszczół, a portugalscy pszczelarze obawiają się, że zasięg występowania tych owadów jest już poza kontrolą. Od początku tego roku, tylko w Portugalii znaleziono 119 gniazd tych owadów. W tym tygodniu odkryto kolejne, w gminie Viana do Castelo. 

Do Europy przybyły na statkach

Vespa velutina przybyły do Europy w 2004 roku przez francuski port w Bordeaux (na kontenerach importujących drewno ze wschodu) i od tego czasu zajęły ponad 30 proc. obszaru tego kraju. Następnie, w 2010 roku, ruszyły do Hiszpanii, a rok później zostały zauważone w Portugalii.

Bardziej agresywne i bardziej niebezpieczne

– Owady te są bardzo agresywne i przez to bardziej niebezpieczne niż zwykłe osy czy pszczoły, które występują w Portugalii. Ich użądlenie może być śmiertelne dla osób, które są uczulone – wyjaśnia Joatilde Fonseca z Portugalskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W zeszłym miesiącu w Chinach w wyniku ataków Vespa velutina zginęły 42 osoby, a ponad tysiąc zostało rannych.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating