Władze należącego do Portugalii archipelagu Azory rozpisały konkurs na nazwy dla nowo odkrytych 12 gatunków owadów zamieszkujących te atlantyckie wyspy. Akcja wspierana przez Uniwersytet Azorski w Ponta Delgada prowadzona będzie do końca roku. 

Propozycje krajowych nazw zbierane są na profilu „Nadaj im imię” na Facebooku.

– Konkurs służy nie tylko znalezieniu nazw dla nowych gatunków, ale również promocji naszego regionu, niezwykle urozmaiconego pod względem biologicznym. Niestety w dalszym ciągu świat naukowy nie docenia jego bogactwa – powiedziała Isabel Amorim z Wydziału Bioróżnorodności na Uniwersytecie Azorskim.

Wszystkie nowe rodzaje owadów to gatunki endemiczne, występujące tylko na Azorach. Na razie posiadają one jedynie łacińską, dwuczłonową nazwę naukową.

– Dotychczas zgłoszono ponad 100 propozycji na potoczne określenie dla każdego z nowych azorskich owadów – ujawniła Amorim.

Wśród nowych gatunków jest m.in. owad przypominający komara, który w fazie dorosłej żyje zaledwie jeden dzień, a także skaczący skarabeusz. O ile pierwszy okaz występuje na 8 z 9 wysp archipelagu, o tyle drugi zamieszkuje tylko jedną, Santa Maria.

– Inne owady czekające na swoje nazwy to zwierzęta z rzędu pluskwiaków oraz chrząszczy. Ten, kto nada im najlepszą nazwę, przejdzie do historii nauki oraz Azorów – podkreśliła Amorim.

W skład archipelagu Azorów wchodzi dziewięć wysp, na których żyje łącznie około 400 gatunków fauny.

Źródło: wp
0 0 votes
Article Rating