Dwóch portugalskich naukowców opracowało projekt podłogi, która samodzielnie wytwarza elektryczność. Nowe odkrycie ma być testowane w biurowych korytarzach, w metrze oraz na lotniskach.

Jak poinformowała telewizja TVI24, koncepcja wytwarzania elektryczności z podłogi bazuje na uwalnianiu energii w efekcie przemieszczania się osób po specjalnej powierzchni.

Autorzy projektu, Filipe Casimiro i Francisco Duarte, zapewnili, że ich wynalazek może być w najbliższym czasie testowany na portugalskich lotniskach, w metrze oraz na korytarzach biurowców. – Dzięki temu obiekty te w znacznym stopniu mogłyby zredukować ilość zużywanej energii – zachwalają swój wynalazek uczeni.

Nacisk wystarczy

Mechanizm produkcji elektryczności z podłogi, zwany Waynergy, może opierać się nie tylko na przemieszczaniu osób, ale także poruszaniu się wszelkich pojazdów po jej powierzchni. – Wykonany ruch jest absorbowany przez specjalne płytki umieszczone w podłodze, a następnie przetworzony w elektryczność, z której można korzystać na terenie znajdującym się w sąsiedztwie – poinformował Francisco Duarte.

Uczeni szacują, że krok wykonany przez człowieka na powierzchni specjalnej podłogi może przyczynić się do powstania nawet 10-watowej energii, a poruszający się po nowym wynalazku pojazd wygenerować do 24 razy więcej prądu.

Portugalscy badacze poinformowali, że w ciągu najbliższych dwóch lat będą pracować nad ulepszeniem swojego patentu. Jednak doskonalenie mechanizmu Waynergy nie opóźni rynkowego debiutu specjalnej podłogi. W Portugalii ma być ona dostępna w sprzedaży już w przyszłym roku, a poza granicami kraju – od 2013 roku.

Źródło: tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating