Portugalia zmaga się z pożarami lasów, które trawią północną część kraju. Z ogniem walczy obecnie ponad 4 tys. funkcjonariuszy straży pożarnej. Osiem pożarów rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany.

Portugalia - Ponad cztery tysiące strażaków walczy z 702 pożarami lasów -1

Obecnie w Portugalii aktywnych jest kilkaset pożarów. Pięć z nich szaleje na północy, niedaleko granicy z Hiszpanią. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, ponieważ portugalskie lasy w głównej mierze składają się z sosen i eukaliptusów, które bardzo dobrze się palą, szczególnie teraz, gdy ostatnio przez kilka tygodni w tym regionie nie spadł porządny deszcz. Także silny wiatr i wysoka temperatura wspomagają żywioł. W ostatnich dniach temperatura w Portugalii przekraczała często 30 st. C. W poniedziałek słupki rtęci miejscami wskazywały nawet ponad 40 st. C.

Portugalia - Ponad cztery tysiące strażaków walczy z 702 pożarami lasów -3

W związku z żywiołem w dystrykcie Porto ogłoszono stan alarmowy. Wprowadzono go w życie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Portugalia - Ponad cztery tysiące strażaków walczy z 702 pożarami lasów -5

702 aktywne pożary

Krajowy Urząd ds. Ochrony Ludności poinformował, że w poniedziałek do wieczora w gaszeniu 702 pożarów w całym kraju wykorzystywanych jest 1500 pojazdów straży pożarnej i 32 samoloty gaśnicze. W wielu miejscach lasy płoną nawet od kilku dni. Osiem pożarów na północy kraju rozprzestrzenia się niekontrolowanie.Choć ogień w Portugalii szaleje, nie ma żadnych doniesień o rannych.

Portugalia - Ponad cztery tysiące strażaków walczy z 702 pożarami lasów -2

Ogromne siły w walce z żywiołem

Z ogniem walczy ponad 4,4 tys. strażaków, z czego 2 tys. próbuje okiełznać około 100 pożarów na północy kraju. 500 funkcjonariuszy walczy z 35 pożarami nieopodal dystryktu Porto (na północnym zachodzie kraju), a kolejnych 500 stara się ugasić dwa pożary w dystrykcie Aveiro (na południe od Porto). Kolejnych 215 strażaków próbuje powstrzymać ogień, który rozprzestrzenia się w miejscowości Agueda (w dystrykcie Aveiro), a 154 funkcjonariuszy gasi lasy w okolicach miejscowości Barcelos (w dystrykcie Braga).

Według prognoz, do środy ryzyko wystąpienia pożaru na północy Portugalii jest bardzo wysokie.

 
0 0 vote
Article Rating