Bardzo rzadkie zjawisko, jakim jest ognisty wir, pojawiło się podczas pożaru w Portugalii.

Jak podały władze Narodowego Urzędu Obrony Cywilnej, w sobotę w mieście Alvaiázere (dystrykt Leiria) wybuchł pożar.

 

Diabeł z ognia

Na miejscu zaobserwowano również bardzo rzadkie i niezwykle efektowne zjawisko – ognisty wir (czy też ogniste tornado lub ogniste diabły).

Ten fenomen powstaje, kiedy silne prądy powietrzne unoszą słupy ognia. Aby do tego doszło, muszą wystąpić specjalne warunki – różnica temperatury między nagrzaną przez pożar powierzchnią a znajdującym się nad nią powietrzem powinna być skrajnie różna.

Ognisty wir może sięgać aż kilkuset metrów wzwyż i poruszać się z prędkością zbliżoną do 100 km/h. Wielkich rozmiarów tornada mogą wyrywać drzewa, niszczyć domy, a jednocześnie spalać wszystko, co mają na swojej drodze.

Kolejny pożar w tym roku

Narodowy Urząd Obrony Cywilnej poinformował, że z powodu pożaru musiało interweniować już 200 strażaków. W poniedziałek rano burmistrz gminy Alvaiázere, Célia Marques, podała agencji informacyjnej Lusa, że pożar powinien być opanowany do popołudnia.

Podejrzewa się, że pożar został wywołany przez podpalenie.

– Niestety, wszystko wskazuje na to, że to było przestępstwo. Uważamy tak tym bardziej, że w sąsiednim Pombal rozpętał się inny pożar – powiedziała burmistrz.

Portugalia w tym roku prawie nieprzerwanie zmagała się z ogromnymi pożarami od czerwca do sierpnia.

Największy, trwający pięć dni pożar wybuchł 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande również w dystrykcie Leiria. Była to równocześnie największa tragedia w historii Portugalii. Według danych podanych przez rząd żywioł zabił 64 osoby, a u 250 spowodował obrażenia.

Źródło: cmjornal.pt, TVNMeteo
0 0 votes
Article Rating