Mróz na morzu potrafi błyskawicznie ścinać rozbryzgi fal, kształtując z nich widowiskowe sople i nacieki na relingach i schodniach statków. Beskidy i Regalica – jednostki Polskiej Żeglugi Morskiej – właśnie wróciły z morza całe oblodzone do portu w Szczecinie.

Mróz, który tak pięknie udekorował statki, ściął rozbryzgi fal na wzburzonym Morzu Północnym i Bałtyku. Temperatura spadała tam miejscami do -20 st. C. Teraz termometry pokazują już dodatnią temperaturę, która powoli niszczy dzieło mrozu.

 

Mróz ozdobił statki

Po fali mrozów w Szczecinie, gdzie zacumowały oba statki, przyszło lekkie ocieplenie, ale temperatura dalej była poniżej zera. To spowodowało topnienie zalegającego śniegu. Niewysoki mróz sprawił, że spływające krople częściowo zamarzały, tworząc w ten sposób kolejne nacieki i sople na pokładach Beskidów i Regalicy – staków Polskiej Żeglugi Morskiej.

Sople wkrótce znikną

W całej Polsce zaczęła się już odwilż. Na kolejne dni meteorolodzy przewidują dodatnią temperaturę i opady deszczu. Na północnym zachodzie termometry mają miejscami wskazać nawet 7 st. C, a to oznacza, że piękne mroźne przystrojenie statków niedługo zniknie.

 

Oblodzone statki Polskiej Żeglugi Morskiej

Statki Polskiej Żeglugi Morskiej zostały pokryte grubą warstwą lodu

Źródło: PŻM, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating