Gwałtowne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek wieczorem północną część Włoch. Najgorsza sytuacja jest w rejonie Piemontu, w północno-zachodniej części kraju. Woda zalała tam niektóre miejscowości, jest również ofiara śmiertelna. Dwa regiony wprowadziły stan wyjątkowy.

W północnym Piemoncie zginął mężczyzna porwany w samochodzie przez wodę, podał dziennik La Repubblica.

Deszcze były tak silne, że bardzo mały strumyk rozerwał brzegi i zalał miasteczko Castelletto d’Orba w Piemoncie. Jak podały lokalne media, burmistrz miejscowości podjął decyzję o tymczasowej ewakuacji około 50 osób.

Stan wyjątkowy

Władze Piemontu chcą wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku ze szkodami spowodowanymi przez pogodę w rejonie miasta Alessandri. Liguria i Lombardia położone na południe i wschód od Piemontu już ogłosiły stan wyjątkowy.

Obrona cywilna informuje, że część autostrady w kierunku Mediolanu jest zamknięta. Na wielu odcinkach zawieszony jest również ruch kolejowy. W innych regionach, na najważniejszych liniach pociągi poruszają się ze zmniejszoną prędkością. Szkoły są zamknięte w prawie wszystkich prowincjach Piemontu.

Francja

Południowo-wschodnia Francja od wtorku zmaga się z ulewnymi deszczami i burzami. Podtopiona została m.in. część dróg na wybrzeżu Morza Śródziemnego – informują francuskie służby meteorologiczne. W 12 departamentach ogłoszono alert pogodowy.

Jak podaje AFP, najsilniejsze ulewy nawiedziły ten rejon w nocy z wtorku na środę. Z danych władz lokalnych i straży pożarnej wynika, że deszcze i burze doprowadziły do zamknięcia części dróg, głównie blisko wybrzeża morskiego, zerwały dachy domów, powywracały drzewa.

W położonym przy granicy z Hiszpanią departamencie Pireneje Wschodnie (Oksytania) woda odcięła około dziesięciu dróg, a strażacy przeprowadzili ok. 60 interwencji z powodu powodzi i zerwanych dachów.

W departamencie Aude (również Oksytania) we wtorek wieczorem prewencyjnie ewakuowano dwa campingi, zamknięto port Port-la-Nouvelle. W tym rejonie nad ranem w środę, ze względu na podnoszący się poziom wód, zmobilizowano do akcji 600 strażaków.

Meteorolodzy spodziewają się, że deszcze i burze potrwają do czwartku.

 

Słońce – Duża dziura koronalna znajduje się na wprost Ziemi

W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią od 18-21 października, zbliża się średnia dziura koronalna na Słońcu

Wkrótce rozpocznie się silne, ale krótkotrwałe oddziaływanie magnetyczne, które zakończy się 25 października

Źródło1, Źródło2: Reuters, La Repubblica, Blastignews, PAP, greenme.it
0 0 votes
Article Rating