Rekordowe opady deszczu w lipcu pochłonęły już sześć ofiar w południowo-zachodniej Japonii. Woda wystąpiła z rzeki i spowodowała osunięcie się ziemi, co przyniosło ogromne straty. Lokalne władze zarządziły ewakuacje mieszkańców z terenów zagrożonych żywiołem. W ciągu 40 godzin spadło 160 procent średniej miesięcznej sumy opadów dla całego lipca.

Żywioł pustoszy południowo-zachodnią część kraju. Do tej pory zginęło sześć osób, 22 zostały uznane za zaginione, natomiast 400 tysięcy zostało ewakuowanych. Ratownicy z pokładu helikopterów szukali ocalałych.

Jak poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna, w piątek w niektórych częściach prefektury Fukuoka ostrzeżenia dotyczące opadów intensywnego deszczu zostały zniesione. Jednak silny deszcz wciąż utrzymuje się w północnej część Kiusiu.

– Usłyszałem potężny hałas. Wtedy dom eksplodował. Do środka, przez ścianę, wpadło drzewo – mówił reporterce japońskiej stacji radiowo-telewizyjnej NHK zdruzgotany mężczyzna.

Meteorolodzy ostrzegali

Instytucja poinformowała również, że z powodu silnych opadów deszczu gleba została rozluźniona. Zaleca się zachowanie wysokiej ostrożności.

W piątek silne opady deszczu oraz burze spowodowały, że rzeka Asakura w Fukuoce wystąpiła z koryta. Silny nurt podmył brzeg, na którym znajdowała się szkoła. Część budynku zapadła się.

– Na początku nie padało tak intensywnie – powiedziała Sumie Umeyo, mieszkanka.

– Władze, wraz z synoptykami, ostrzegały przed rekordowymi opadami deszczu. Ulewy były tak silne, że zaczęto zamykać drogi, patrzyliśmy za okno i drogi zmieniły się w rzeki – dodała.

7 lipca władze wydały ostrzeżenie, że rzeka Itabitsu w Kitakyushu może wystąpić z brzegu, dlatego ewakuowano już 1,7 tys. mieszkańców dzielnicy Akihabara. Policja, straż pożarna oraz wojsko są w najwyższej mobilizacji. Aktualnie trwa akcja ratunkowa ofiar, które zostały dotknięte powodzią.

Pomoc na ogromną skalę

Tysiące żołnierzy, policjantów oraz strażaków przeszukiwało obszary zalane przez wodę i błoto, szukając ofiar.

– Dzisiaj rano zwołaliśmy 7800 osób z policji, organów straży pożarnej i Japońskich Sił Samoobrony, aby dołożyć wszelkich starań w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych – poinformował w czwartek Sekretarz Kancelarii Premiera Yoshihide Suga na konferencji prasowej.

Uratowano około 250 osób, jednak wciąż istnieją obszary, których nie przeszukano.

Agencja informuje, że 100 tys. osób zostało wysiedlonych z zagrożonych terenów w południowej Japonii z powodu silnych deszczy, powodzi i osuwisk.

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating