Pogoda mocno podzieliła Hiszpanię. Na północy pada śnieg i deszcz, a temperatura nie przekracza 15 st. C. Natomiast południe skąpane jest w słońcu i ciepłe. Termometry w Alicante pokazują dziś 23 st. C.

Od poniedziałku północ Hiszpanii zalewają ulewne deszcze. Tylko w ciągu ostatniej doby w gminie Carballo w prowincji A Coruna, w Galicji, spadło 80 l/mkw. deszczu. W pobliskiej gminie Sada uliczki zmieniły się w rzeki. Jeszcze w nocy ze środy na czwartek stało w nich pół metra wody. Niektórych mieszkańców trzeba było ewakuować pontonami. Na dodatek w Pirenejach spadł śnieg. Na czwartek synoptycy zapowiedzieli kontynuację opadów i to nie tylko w górach, ale w całym północno-wschodnim regionie kraju.

Jednocześnie południe kraju cieszy się słoneczną i ciepłą, wręcz letnią pogodą. Termometry w Alicante pokazują dziś 25 st. C, w Walencji 24 st. C, w Murcji 23 st. C, w Maladze 21 st. C, a w Sewilli 20 st. C.

Powódź na północy Hiszpanii -1

Alerty pogodowe

Hiszpańskie biuro meteorologiczne AEMET ogłosiło alert pogodowy drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) w Asturii, Kantabrii z powodów opadu śniegu, oraz w Katalonii z powodu silnego wiatru. Natomiast alert pogodowy pierwszego stopnia obowiązuje niemal w całej północnej Hiszpanii. Synoptycy ostrzegają w nim przed silnym wiatrem, wysokimi falami i opadami śniegu.

Trudna sytuacja pogodowa utrzyma się jeszcze 1 kwietnia, ale już tylko w rejonie Navarra, Aragon i w Katalonii.

Powódź na północy Hiszpanii -4 Powódź na północy Hiszpanii -3

A man reacts as he wades through flood waters near cars after flooding caused by torrential rain in Biot, France, October 4, 2015. REUTERS/Eric Gaillard

Źródło: spanishnewstoday.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating