W Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) powstał mobilny system biodrukowania skóry, dzięki któremu można nadrukować dwuwarstwową skórę bezpośrednio na ranę.

Unikatowym aspektem tej technologii jest mobilność systemu i […] możliwość skanowania i mierzenia ran na miejscu, tak by odłożyć komórki dokładnie tam, gdzie są potrzebne, by utworzyć skórę – podkreśla prof. Sean Murphy.

Po pobraniu biopsji zdrowej tkanki izoluje się fibroblasty i keratynocyty. Następnie komórki trafiają do hodowli. Fibroblasty wytwarzają macierz pozakomórkową i kolagen, zaś keratynocyty są dominującymi komórkami naskórka.

Członek zespołu WFIRM działa z bioprinterem

Jak wyjaśniają autorzy publikacji z pisma Scientific Reports, komórki miesza się z hydrożelem i umieszcza w biodrukarce. Zintegrowana technologia obrazowania (urządzenie do skanowania rany) przekazuje dane do oprogramowania. Dzięki temu głowica dostarcza komórki dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

Schemat przedstawiający skalę bioprinteru skóry, WFIRM

System przetestowano, drukując skórę w modelach przedklinicznych. Kolejnym krokiem mają być testy na ludziach. Obecnie w leczeniu ran i oparzeń stosuje się przeszczepy. Często jednak pozyskanie odpowiedniej ilości materiału bywa trudne. Pewnym rozwiązaniem jest pobranie skóry od dawcy, w tym przypadku istnieje jednak ryzyko odrzutu i powstania blizny.

Wszystkie elementy są zamontowane na ramieniu, aby można było przenosić wewnątrz sali operacyjnej

Organizując front robót, własne komórki pacjenta [z biodrukarki] aktywnie przyczyniają się do gojenia […]. Choć istnieją inne rodzaje produktów do gojenia i zamykania ran, nie przyczyniają się one bezpośrednio do powstawania skóry – podsumowuje dr James Yoo.

 

 

 

Źródło: Wake Forest Baptist Medical Center, KopalniaWiedzy, , https://www.techexplorist.com/scientists-engineered-bioprinter-print-skin-heal-wounds/21299/
0 0 votes
Article Rating