Australijscy naukowcy stworzyli najbardziej precyzyjny termometr na świecie. Nowe urządzenie jest trzy razy bardziej dokładne, niż jego poprzednicy. W swoich pomiarach wykorzystuje… światło. Termometr może zmierzyć temperaturę z dokładnością do 30 mld części stopnia.

Stworzono termometr, który mierzy temperaturę z dokładnością do 30 mld części stopnia

– Wierzymy, że termometr umożliwi najdokładniejszy pomiar temperatury w temperaturze pokojowej – informował kierownik projektu, profesor Andre Luiten z Katedry Fizyki Doświadczalnej o Szkoły Fizyki i Chemii.

Dokładność i precyzja w warunkach kriogenicznych

Wskazał, że możliwe jest dokonanie dokładnych pomiarów temperatury w warunkach kriogenicznych (bardzo niskich temperaturach), w pobliżu zera absolutnego.

– Byliśmy w stanie zmierzyć różnicę temperatur do 30 mld części stopnia w ciągu jednej sekundy – chwalił się profesor Luiten.

Światła i kryształ

Nowy termometr wykorzystuje w bardzo niekonwencjonalny sposób światło do pomiaru temperatury. Do wnętrza mocno wypolerowanego, krystalicznego dysku wprowadzane jest światło: czerwone i zielone. Wędrują one w krysztale z prędkością zależną od temperatury kryształu.

– Kiedy ogrzejemy kryształ, światło czerwone zwalnia w stosunku do zielnego. Tym samym zmusza światło do tego, by tysiące razy krążyło wokół krawędzi dysku. Możemy zmierzyć z dużą precyzją różnice prędkości obu świateł – mówił Luiten.

 

Szerokie zastosowanie

Profesor wierzy, że nowa technika może zostać wykorzystana również do pomiarów ultraczułych takich jak ciśnienie, wilgotność.

 

– Zdolność do pomiaru wielu aspektów środowiska, w tak wysokim stopniu precyzji może zrewolucjonizować technologię wykorzystywaną w wielu obszarach przemysłowych i medycznych, w których wykrycie minimalnych różnic ma wielkie znaczenie – informował Luiten.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Physical Rewiew Letters.

0 0 vote
Article Rating