NASA stworzyła wizualizację zmian poziomu oceanów pomiędzy rokiem 1992 a 2014. Od tego czasu wody przybyło średnio 7 cm. Co roku jest jej więcej o ponad 3 mm.

Poziom oceanów rośnie 3.41 mm rocznie

Dane do opracowania pozyskano dzięki satelitom TOPEX/Poseidon, Jason-1 i Jason-2.

Na stworzonej przez NASA wizualizacji widać maksymalny poziom wód na Ziemi. W miejscach zaznaczonych na niebiesko poziom oceanów obniżył się, a w tych, które są pomarańczowo-czerwone się podniósł.

Poziom oceanów rośnie 3.41 mm rocznie -2

Niebezpieczny wzrost

Od 1992 roku poziom mórz i oceanów na świecie wzrósł średnio o 7 cm. Na skali widać wartości od -7 do +7 cm, jednak dane pomiarowe rozciągają się w zakresie powyżej i poniżej 7 cm. Ten przedział został wybrany, by najlepiej zobrazować i podkreślić różnice w zmianach poziomu światowych oceanów.

Według NASA poziom wody na świecie rośnie o 3,41 mm na rok. Ostatni pomiar wykonano w listopadzie 2015 roku. Poziom mórz i oceanów wynosił wtedy 76,13 mm. Zdaniem naukowców z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, na wzrost ilości wody w światowych akwenach wpływają dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest dodatkowa woda, która powstaje z topniejących lodowców, druga to rozszerzanie się coraz cieplejszej wody.

Poziom oceanów rośnie 3.41 mm rocznie -3

Najbardziej zagrożone wzrostem poziomu światowych oceanów są małe wyspy, które mogą zostać doszczętnie zalane.

Źródło: NASA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating