Jak wpływa promieniowanie kosmiczne na klimat na Ziemi. Czy tylko od Słońca zależy aktywność sejsmiczna na naszej planecie?

33 letni okres katastrof geologicznych (1783-1816)

Znajdujemy się w kolejnym cyklu katastroficznym podobnym do tego który wydarzył się na planecie 228 lat temu. Okres tamten zaczął się najbardziej zabójczą erupcją wulkanu w czasach nowożytnych – erupcja wulkanu Laki w Islandii. Szacuje się ze w następstwie wybuchu – w roku 1783-1784 – zginęło 6-7 milionów ludzi na całej Ziemi. Islandia znajduje się na tzw. pióropuszu magmy. Tak samo usytuowany jest wulkan El Hierro który wybuchł w 1793 roku, oraz wulkan Unsen w Japonii którego skutkiem było osuniecie się ziemi i tsunami zabijając 15 000 ludzi.  23 lata później erupcja wulkanu Tambora w Indonezji zabiła 92 000 ludzi.  Jasno widać ze okresy podwyższonej aktywności wulkanów mogą współgrać z trzęsieniami ziemi, jako że wielkie trzęsienia towarzyszyły wysokiej aktywności wulkanów podczas tego burzliwego 33 letniego okresu. Rok 1797, trzęsienie ziemi Riobamba w Ekwadorze, magnituda  8.3,  zbiera żniwo 41 000 ofiar, w tym samym roku także trzęsie się ziemia na Sumatrze w Indonezji, magnituda 8.4.  Rumunia, trzęsienie ziemi o sile 7.9 w roku 1802, a w 1810 zabitych zostaje 2000 ludzi podczas trzęsienia na Krecie, magnituda 7.5.  Między rokiem 1811-1812 trzęsienia o sile 8.1, 8.0 oraz 7.8 nawiedzają Nowy Madryt w USA, a w roku 1812 Santa Barbara, Wrightwood i Kalifornie, magnituda 7.0. Ciekawe że ten 33 letni okres niemal pokrywa się z wykresem Dalton Minimum o niskiej aktywności Słońca, pokazując w tym przypadku, że to nie Słońce pobudza do trzęsień ale to promieniowanie kosmiczne, które sączy się w przestrzeń międzyplanetarną, podczas gdy Słonce pozostaje spokojne.

„Jako ze głównym źródłem cieplnym Ziemi jest promieniotwórczy proces rozkładu, mogłoby kosmiczne promieniowanie w kierunku ziemi przyspieszać ten proces, a przez to podwyższać wewnętrzną temperaturę Ziemi? Efekt byłby widoczny w postaci podwyższonej temperatury oceanów co powodowało by zmienność systemu klimatu, podwyższoną aktywność wulkanów, aktywność sejsmiczna i rozładowanie ciśnienia magmy.”

Schematyczna ilustracja MESSENGER’s Gamma-Ray Spectrometer (GRS) wrzesień 2011.

 

Galaktyczne promieniowanie kosmiczne współgra z powierzchnia Merkurego na skale głębokości do dziesiątek centymetrów, produkując neutrony o wysokiej aktywności. Neutrony te następnie oddziałują na skorupę co daje emisję promieni gamma o aktywności charakterystycznej dla niskiej aktywności neutronów.

 

Występujący w naturalnej postaci pierwiastek potasu, toru i uranu także wydzielają promieniowanie gamma.  Wykrycie promieniowania gamma i neutronów pozwala określić chemiczna strukturę powierzchni Ziemi.

Zmiana biegunów, promieniowanie kosmiczne, wulkany. Kolejne odkrycie ukazuje, że forma ogromnych połaci Merkurego to nie skutek wybuchów wulkanów, lecz ogromnej ilość lawy która wysączyła się na zewnątrz poprzez pęknięcia, a następnie zalała i uformowała powierzchnie planety. Merkury właściwie jest „oblepiony” przez wielkie połacie zastygłej lawy, twierdzi James Head z uniwersytetu Brown. „Wulkaniczność jest bardzo ważna, ukazuje pulsowanie planet, jest jakby krwioobiegiem ich wnętrza. Badanie ukazuje także, że pole magnetyczne ziemi przesunęło się około 480 km na północ od równika.  Może to oznaczać nietypowe zmiany w dynamice wnętrza jądra ziemi. Dzieje się cos bardzo interesującego, czego na razie nie jesteśmy jeszcze w stanie pojąć.

 

Źródło: theextinctionprotocol.wordpress.com
Tłumaczenie: Magda 
0 0 votes
Article Rating