W reaktorze numer 2 elektrowni atomowej w Fukushimie doszło do kolejnego wybuchu. Uszkodzeniu uległo zadaszenie reaktora – na zewnątrz wydostaje się para. Ponownie obniżył się również poziom wody, która chłodzi pręty paliwowe reaktora. Wybuch prawdopodobnie spowodował radioaktywny wyciek.

Po trzeciej eksplozji w elektrowni Fukushima odnotowano podwyższony stopień radioaktywnego promieniowania w miejscowości Ibaraki na południe od Fukushimy – poinformowała agencja Kyodo.

TEPCO, spółka zarządzająca elektrownia, poinformowała, że po eksplozji w reaktorze numer 2 ewakuowano osoby pracujące przy jego obsłudze. Wcześniej ekipom próbującym zażegnać kryzys w elektrowni udało się uzupełnić ubytki wody wodą morską.

– Musieliśmy ewakuować naszych pracowników do bezpieczniejszej strefy – powiedział rzecznik TEPCO. – Zostali tylko ci, którzy pompują wodę.

TEPCO poinformowała, że wzrosły obawy o wcześniejsze niż się spodziewano stopienie się rdzenia reaktora. Z niewiadomego powodu przez pewien czas zamknięty był zawór regulujący ciśnienie w systemie chłodzenia. Teraz specjaliści starają się otworzyć zawór i ponownie wprowadzić do zbiornika wodę morską, by ochłodzić reaktor.

W rezultacie spadku poziomu wody pręty paliwowe w reaktorze nr 2 były całkowicie odsłonięte przez ok. 2,5 godz. Do reaktora wpompowano wodę morską i na jakiś czas poziom wody się podniósł, jednak następnie ponownie opadł i pręty znowu zostały całkowicie odsłonięte – poinformowało TEPCO. W związku ze wzrostem poziomu promieniowania wokół budynku TEPCO „podejrzewa, że rdzeń reaktora uległ częściowemu stopieniu” – pisze japońska agencja agencja Kyodo, nazywając to „sytuacją krytyczną w zakresie bezpieczeństwa jądrowego”.

Kyodo poinformowała także, że na północ o stolicy kraju Tokio zanotowano podwyższony poziom promieniowania. Głównym czynnikiem decydującym o rozprzestrzenianiu się skażenia radioaktywnego jest wiatr. Japońscy meteorolodzy podali, że dziś należy spodziewać się wiatru wiejącego w kierunku lądu.

Częściowe stopienie się prętów paliwowych w reaktorach

Japonia podejmowała wczoraj gorączkowe starania, by zapobiec stopieniu się rdzenia paliwowego w uszkodzonej przez trzęsienie elektrowni atomowej Fukushima I. Na skutek awarii systemów chłodzenia w budynkach reaktora nr 1 i nr 3 nastąpiły w sobotę i poniedziałek wybuchy, po których w niebo uniosły się potężne obłoki dymu. Doszło do częściowego stopienia się prętów paliwowych w tych reaktorach.

Tymczasem poziom promieniowania jest dwukrotnie wyższy od maksymalnego, zaobserwowanego dotychczas na terenie tej siłowni – poinformowała spółka Tokyo Electric Power Co (TEPCO).

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9253689,Tsunami_w_Japonii__Trzecia_eksplozja_w_Fukushimie.html

Osłona reaktora nie została uszkodzona. Poziom promieniowania w Japonii delikatnie wzrasta, o godzinie 1:15 wynosi 19.87 cpm (około 100 InSv).
Informacja z godziny 3:50 – poziom promieniowania w okolicy elektrowni wzrósł 400-krotnie
Informacja z godziny 5:07 – wzrasta poziom promieniowania w Tokio
Informacja z godziny 9:57 – ilość promieniowania maleje, ugaszono pożar reaktora

Pomiar radioaktywności w Japonii w czasie rzeczywistym

Pomiar w µSv/h – dawka śmiertelna to około 800 mikro Siwertów

 

 

Poniżej znajdują się pomiary w czasie rzeczywistym w Polsce – Bielsko BiałaPseudo wizualizacja kwantów promieniowania gamma (czym więcej białych kropek, tym większe promieniowanie)

Źródło: http://www.gammavo.dotdenial.org/

0 0 votes
Article Rating