Dzisiaj punktualnie o godzinie 6:30 nad ranem rozpoczęła się astronomiczna zima. Mamy najkrótszy dzień w całym roku. Sprawdźmy, jaka będzie tegoroczna zima w pogodzie i kiedy się skończy.

 

Zima rozpoczęła się w momencie, gdy Słońce znalazło się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego. Początek zimy to kres wydłużania się nocy i skracania dnia.

Zima astronomiczna i kalendarzowa nie mają nic wspólnego ze zjawiskami pogodowymi, dlatego też zima w pogodzie rozpoczęła się w tym roku prawie miesiąc wcześniej niż zima astronomiczna.

Przez ten czas zdążyliśmy się przyzwyczaić do wcześniejszego wstawania, skrobania szyb samochodowych, uważania na śliskich chodnikach i ciepłego odzienia.

Pogoda w pierwszym dniu zimy dzieli nasz kraj na dwie części. Na przeważającym obszarze termometry nawet o najcieplejszej porze dnia nie pokażą wartości dodatnich.

Przeważnie będzie panować 1-2 stopniowy mróz. Czyli tam, gdzie od wczoraj występuje szron i szadź oraz nieco poprószył śnieg, będą się one utrzymywać przez cały dzień.

Inaczej będzie na zachodzie i miejscami na południu, gdzie pojawi się niewielki plus, a więc tam, gdzie jeszcze utrzymują się zabielone krajobrazy, zaczną one ustępować. Niestety mimo, że opadów będzie mniej niż wczoraj, to jednak na większe przejaśnienia nie ma co liczyć.

Pierwsze dni zimy przyniosą łagodne oblicze tej pory roku. Miejscami spodziewamy się słabych opadów śniegu, ale głównie nocami i zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. Na zachodzie dodatnia temperatura będzie się przeważnie utrzymywać przez całą dobę.

Jeśli więc pojawią się białe krajobrazy, to tylko miejscami i na niezbyt długi czas. Bardziej zimowo jest w zachodniej Rosji i Skandynawii. W najzimniejszych i najbardziej śnieżnych zakątkach temperatura spada do minus 25 stopni i leży 40 centymetrów śniegu.

Mimo to jednak pierwsze dni zimy na całym kontynencie będą cieplejsze niż zazwyczaj, co ma związek z atlantycką cyrkulacją i brakiem zbliżającego się od wschodu wyżu rosyjskiego, który zazwyczaj przynosi silniejsze mrozy.

Zima rozpoczęła się dzisiaj nie tylko w Europie, lecz na całej północnej półkuli Ziemi. Równie łagodna co u nas jest ona także we wschodniej i północnej części Stanów Zjednoczonych oraz prawie w całej Kanadzie, a zwłaszcza w jej zachodnich regionach. Tam jest ekstremalnie ciepło.

Wyjątkiem jest jedynie Alaska, gdzie temperatury są niższe od tych zazwyczaj notowanych na początku ostatniej dekady grudnia. Jednak przeszło 30-stopniowym mrozom nie towarzyszą śnieżyce, lecz pogodne niebo.

Najzimniej pierwsze godziny panowania astronomicznej zimy powitali mieszkańcy rosyjskiej Jakucji. W rejonie wsi Ojmiakon termometry pokazywały trudne do wyobrażenia minus 50 stopni przy większych rozpogodzeniach i 20 centymetrach śniegu.

Jakie są prognozy na całą zimę? Pomyślne dla tych, którzy mrozów i śniegów nie lubią. Wszystko wskazuje na to, że zima będzie łagodna, ale wcale nie oznacza to, że w naszych miejscowościach nie będzie śniegu i mrozu. Oczywiście prędzej czy później się pojawią, ale będą mniej intensywne niż przed rokiem.

Według naszych przewidywań wiosna termiczna nadejdzie wcześniej niż zazwyczaj, dlatego też już w lutym, a w szczególności w marcu, zima ostatecznie spakuje walizki i wyniesie się na daleki wschód.

Oficjalnie biała pora roku potrwa dokładnie do 20 marca do 6:14, kiedy oficjalnie rozpocznie się astronomiczna wiosna. To stanie się za dokładnie 89 dni. Poniżej zapraszamy do naszego pierwszego zimowego konkursu.

 

Źródło: wikipedia.org, twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating