Agenda ONZ poinformowała o wzroście zagrożenia wirusem ptasiej grypy. Wskazano, że ptaki wędrowne przeniosły już tego wirusa do krajów, w których go dotychczas nie było. Najniebezpieczniej ma być jesienią i zimą.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła również, że zmutowany szczep H5N1, który najwyraźniej potrafi ominąć mechanizmy obronne istniejących szczepionek, szerzy się w Chinach i w Wietnamie. FAO wezwała do wzmożonej czujności i likwidowania ognisk zarazy.

Znów zagrożenie z powietrza

W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o śmierci 6-letniej Kambodżanki, która 14 sierpnia zmarła na ptasią grypę. Była to w Kambodży ósma ofiara wirusa H5N1 w tym roku.

Według FAO, w północnym i środkowym Wietnamie pojawił się nowy szczep wirusa ptasiej grypy. Ostrzeżono również, że ptaki wędrowne przeniosły H5N1 m.in. do Izraela, na terytoria palestyńskie, do Bułgarii, Rumunii, Nepalu i Mongolii, gdzie tego wirusa nie było od kilku lat.

Według danych WHO, od 2003 roku, gdy wirusa ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy, na świecie stwierdzono 565 przypadków tej choroby u ludzi, z czego 331 zakończyło się śmiercią. Wirus występuje endemicznie w sześciu krajach – Bangladeszu, Chinach, Egipcie, Indiach, Indonezji i Wietnamie.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating