Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych godzin muszą być przygotowani na uciążliwe skutki wysokiego poziomu zanieczyszczenia, który właśnie dotarł nad wyspy. Czerwony pył przyniosły tam znad Sahary silne wiatry wiejące od strony Czarnego Lądu.

 UK - Pył znad Sahary

Wysoki poziom zanieczyszczeń, który znalazł się właśnie nad Anglią, jest efektem pojawienia się piasku znad Sahary. Pył z Afryki przywędrował nad Europę wraz z silnym wiatrem. Dodatkowo wpływ na powstawanie smogu ma również napływ mas powietrza znad kontynentalnej Europy oraz emisja zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych.

Maksymalny poziom zanieczyszczeń

We wtorek Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra) wydał ostrzeżenie o zanieczyszczeniu. Według dziesięciopunktowej skali, północno-zachodni Norfolk otrzymał najwyższy poziom – 10. Teraz ten kurz przenosi się na tereny wschodniej, centralnej i południowej Anglii oraz Walii, gdzie przewiduje się wysoki i bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia.

Już w poprzednim tygodniu mieszkańcy niektórych regionów Wielkiej Brytanii zaobserwowali czerwony pył osadzający się na samochodach.

Zagrożenie dla zdrowia

Defra zaleca mieszkańcom Wielkiej Brytanii zachowanie szczególnej ostrożności. Najlepiej zostać w domu i nie narażać się na szkodliwe działanie zanieczyszczeń. Może wystąpić ból oczu i kaszel.

– Dorośli i dzieci z problemami płuc, chorobami serca powinni ograniczyć wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, a szczególnie w przypadku wystąpienia objawów. Osoby chore na astmę mogą potrzebować swoich inhalatorów.

Przewiduje się, że kurz znad Sahary zostanie nad Anglią do piątku.
Źródło: BBC, tm
0 0 votes
Article Rating