Ulewne deszcze spowodowały powodzie na środkowym wschodzie Australii. W Queensland i Nowej Południowej Walii w środę woda odcięła wiele terenów, a zalania spowodowały chaos na drogach. Lokalne władze przeprowadziły liczne ewakuacje i akcje ratunkowe.

Kilkudniowe ulewy zalały drogi i odcięły dojazd do wielu okolic. W niektórych rejonach wschodniego wybrzeża w ciągu doby spadło 280 mm deszczu.

W okolicach Brisbane utknęło ok. 4,5 tys. kierowców. Władze apelowały, żeby nie podróżować przez zalane tereny i zarządzały akcje ratunkowe oraz kolejne ewakuacje mieszkańców najniżej położonych terenów.

Kłopoty były też z transportem zbiorowym – odwołanych i opóźnionych zostało wiele kursów autobusów i połączeń kolejowych. Część szkół w środę była nieczynna. W mieście Bellington z brzegów wystąpiła rzeka o tej samej nazwie, zatapiając most i zalewając okolicę.

Według prognoz w weekend wschodnie wybrzeże mają nawiedzić kolejne silne deszcze. W związku z tym władze zarządzają ewakuacje na najniżej położonych terenach, które są zagrożone podtopieniami.

Źródło: PAP, Reuters TV, APTN, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating