W czwartek z Florydy wyruszyła rakieta Atlas V, która wyniosła w kierunku orbity nowoczesnego satelitę pogodowego. Umieszczenie go tam będzie oznaczać, że naukowcy otrzymają bardziej szczegółowe dane meteorologiczne w czasie rzeczywistym. Dzięki temu przewidywanie pogody stanie się jeszcze dokładniejsze.

Z kosmodromu znajdującego się w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie wypuszczony został satelita meteorologiczny nowej generacji – GOES-S (Geostationary Operational Environmental Satellite-S). W czwartek o godzinie 15.02 czasu lokalnego rakieta Atlas V wyniosła go w kierunku orbity. Satelita znajdzie się na niej w drugiej połowie marca.

GOES-S to wspólny projekt naukowców z dwóch amerykańskich ośrodków badawczych – Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Narodowej Administracji do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA).

Nieoceniona pomoc

– W NASA z dumą wspieramy naszego partnera NOAA przy dzisiejszym uruchomieniu GOES-S, narodowego skarbu, który każdego dnia będzie wpływać na życie mieszkańców całej półkuli zachodniej – powiedział Thomas Zurbuchen z NASA, który był obecny przy czwartkowym starcie rakiety.

Gdy GOES-S zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej (okołoziemskiej) znajdującej się dokładnie 35 786 kilometrów nad równikiem, w ciągu około dwóch tygodni otrzyma liczbę porządkową i zmieni swoją nazwę na GOES-17. Satelita nie będzie jednak od razu przesyłać danych meteorologicznych. Musi wcześniej przejść proces aktywacji sześciu zaawansowanych technologicznie instrumentów. Dopiero potem zacznie dostarczać obrazy i pomiary atmosferyczne. Ponadto GOES-17 zostanie wykorzystany do rejestrowania w czasie rzeczywistym wyładowań atmosferycznych, monitorowania aktywności słonecznej i pogody kosmicznej.

Oprócz pozyskiwania dokładniejszych danych wykorzystywanych do tworzenia prognoz pogody, GOES-17 pomoże lokalizować i śledzić pożary. Będzie to nieoceniona pomoc dla zespołów ratowniczych, które zmagają się z ogniem.

Współpraca z drugim satelitą

GOES-17 będzie działać jednocześnie z GOES-16, czyli pierwszym satelitą z nowej serii geostacjonarnej NOAA, który zbiera dane z półkuli wschodniej. GOES-17 będzie nakierowany na tereny półkuli zachodniej. Nowy satelita umożliwi pozyskanie ważnych danych dla newralgicznych terenów północno-wschodniego Pacyfiku, które są miejscem powstawania niszczących huraganów i innych groźnych zjawisk pogodowych.

 

 

 

 

 

Źródło: NASA, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating