Z przylądka Canaveral na Florydzie o godzinie 21:22 czasu polskiego wystartowała amerykańska rakieta Falcon 9. Wyniosła ona na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami, Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem. Następnie kapsuła odczepiła się od Dragona. Astronauci są na orbicie, w stanie nieważkości. Około 20 godzin od startu rakiety Dragon zadokuje na ISS.

To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium Stanów Zjednoczonych od prawie 10 lat. Długo oczekiwany start rakiety przebiegł zgodnie z planem. „Odpalmy tę świeczkę” – słychać było komunikat na kilkadziesiąt sekund przed startem.

W środę z powodu niesprzyjającej pogody start amerykańskiej rakiety Falcon 9 odwołano. Decyzję podjęto na 17 minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Kolejną próbę zaplanowano na sobotę na godzinę 21:22 czasu polskiego. I udało się!

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniosła rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie NASA firma znanego miliardera Elona Muska – SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wynosi więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Jest to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS.

Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misję wykonują Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami – stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi.

Hurley ma 53 lata a Behnken – 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.

Robert Behnken i Douglas Hurley/NASA/Bill Ingalls HANDOUT /PAP/EPA

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach od startu. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

 

Misja załogowa w kapsule Dragon z powodu złych warunków atmosferycznych została przełożona na sobotę 30 maja na godzinę 21:33 czasu polskiego

Rakieta Falcon 9 z kapsułą załogową Crew Dragon wyniesie dwóch astronautów w przestrzeń kosmiczną

Kapsuła załogowa Dragon z dwoma astronautami wyniesiona zostanie dziś na orbitę przez rakietę Falcon 9, w okolicach 23:00 rakieta może być widoczna nad Europą

 

 

Źródło: PAP

 

5 1 vote
Article Rating