Rekordowy upał dotknął Hiszpanię. W Kordobie wczoraj było aż 45 st. C. Pobity został rekord września z 1948 r. wynoszący 44,9 st. C.

europa-rekordowa-temperatura-we-wrzesniu-w-hiszpanii-zarejestrowano-45-4-st-c-2

W Hiszpanii padł europejski rekord temperatury we wrześniu. W tym miesiącu nigdy w Europie nie było aż tak gorąco. W Kordobie zanotowano 45 st. C, a w gminie Las Cabezas de San Juan45,4 st. C. Ponadto w wielu regionach temperatura powietrza przekroczyła 40 st. C i padły lokalne rekordy temperatury. Podobnie gorąco jest w Portugalii. W miejscowości Alcácer do Sal zmierzono 44,5 st. C.

europa-rekordowa-temperatura-we-wrzesniu-w-hiszpanii-zarejestrowano-45-4-st-c-1

Ostrzeżenia pogodowe

Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia pogodowe dla prawie całego kraju. W wielu regionach na południu kraju nadal obowiązuje pomarańczowy alert w związku z upałem. Alerty obowiązują także w centrum i na południu prowincji Malaga, w południowej Almerii, a także w Jaen i wzdłuż atlantyckiego wybrzeża prowincji Kadyks.

 

Jeszcze dogrzeje

To jeszcze nie koniec fali upałów w Hiszpanii. Wysoka temperatura powietrza utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych dni. Najgoręcej ma być w znajdujących się w Andaluzji miastach Kordoba i Ecija, gdzie termometry mogą wskazać 43 stopnie. W Huelvie temperatura maksymalnie wyniesie 42 st. C. W pozostałych prowincjach tego regionu ogłoszono żółty alert pogodowy (poza Almerią i Malagą). Maksymalna prognozowana wartość, jaką wskażą termometry, wynosi tam 39 st. C.

 

Źródło: canalsur.es, andaluz.tv, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating