W stolicy Rosji zanotowano w ostatnich dniach rekordy ciepła dla poszczególnych dni w kwietniu. Jeden z nich padł po 140 latach – podały tamtejsze służby meteorologiczne.

Temperatura maksymalna w Rosji 15 kwietnia (wetteronline.de)

13 kwietnia w Moskwie temperatura maksymalna sięgnęła 22,6 stopni Celsjusza. Jak podało Moskiewskie Biuro Meteorologiczne, rekordowe okazało się już jednak odnotowane tego dnia 21 st. C. To najwięcej od ponad 140 lat.

 

Rekord padł też następnego dnia, gdy temperatura sięgnęła maksymalnie 22,1 st. C. Poprzedni dla 14 kwietnia ustanowiono w 1962 roku.

– Temperatura w dużej części zachodniej i centralnej Rosji utrzymuje się powyżej normy od około 11 kwietnia – powiedział meteorolog AccuWeather Rob Richards.

 

O 10 więcej

15 kwietnia w stolicy kraju było 20,6 st. C. Zwykle o tej porze notuje się tam około 11 st. C, a wartości w okolicach 20 st. C na termometrach widywane są na początku czerwca.

Korzystając z raczej letniej temperatury, a do tego słonecznej pogody, mieszkańcy chętnie gromadzili się na zewnątrz.

 

Powyżej normy na Syberii

Niezwykłe ciepło dociera nie tylko do stolicy. Jak zauważa AccuWeather, w zachodniej i północnej Syberii przez większość kwietnia temperatura była powyżej normy. W miejscowości Amderma położonej nad Morzem Karskim taką notuje się w tym miesiącu codziennie. 8 kwietnia było tam 2,8 st. C, podczas gdy norma dla tego dnia to od -11 do -18 st. C.

 

 

Źródło: AccuWeather, wetteronline.de, InterFax
5 1 vote
Article Rating