Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki jednomyślnie zdecydował we wtorek o depenalizacji uprawiania konopi indyjskich na własny użytek i zażywania rekreacyjnego marihuany przez dorosłych.

 

Sprawa trafiła do sądu za sprawą trzech osób, wobec których toczyło się postępowanie karne w związku z używaniem marihuany. Ich pełnomocnicy argumentowali, że zakaz palenia marihuany to „bezprawne wkroczenie w prywatną sferę” ich klientów.

Prawo zakazujące zażywania marihuany przez dorosłych w domu jest „niezgodne z konstytucją, a zatem nieważne” – oznajmił sędzia Raymond Zondo odczytując orzeczenie najwyższej instancji sądowniczej kraju. – Przestępstwem nie będzie już zażywanie lub posiadanie marihuany przez dorosłych prywatnie, do osobistej konsumpcji w domu – dodał.

 

Poparcie dla decyzji

Trybunał Konstytucyjny RPA stanął na stanowisku, że osoba dorosła może uprawiać konopie indyjskie w „prywatnym miejscu”, o ile są przeznaczone na własny użytek. W dalszym ciągu utrzymano zakaz palenia marihuany publicznie i jej sprzedaż.

Według Trybunału to policja ma zdecydować, czy marihuana będąca w posiadaniu osoby dorosłej przeznaczona jest do użytku własnego, czy na handel.

Trybunał nakazał parlamentowi opracowanie w ciągu dwóch lat nowelizacji prawa zgodnie z wydaną przez siebie decyzją.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego RPA spotkała się z głośnym aplauzem obecnych w sądzie zwolenników legalizacji marihuany, a wielu z tych, którzy znajdowali się przed budynkiem, od razu skorzystało z wyroku Trybunału – podała AFP.

 

 

Źródło: PAP, tvn24, BBC News
0 0 votes
Article Rating