W poniedziałek, 18 lutego 2019 roku o godzinie 09:48 rano rozpoczęła się erupcja szczelinowa wulkanu Piton de la Fournaise (Reunion). Jest to pierwsza erupcja tego wulkanu w 2019 roku. „Przynajmniej dwa pęknięcia i dziesięć fontann lawy” znajdują się na wschodniej flance krateru, powiedziała Aline Peltier, dyrektor Volcano Observatory Piton de la Fournaise (OVPF).

Piton de la Fournaise Foto – Laurent Perrier

Co najmniej dwie aktywne szczeliny erupcyjne otworzyły się na dużej wysokości na wschodniej flance krateru Dolomieu (centralna część Enclos). Od dwóch dni trwał kryzys sejsmiczny związany z przemieszczaniem się magmy ku powierzchni, któremu towarzyszyły gwałtowna deformacja (inflacja) gruntu oraz wzrost emisji CO2. Na krótko przed wydostaniem się magmy na powierzchnię miał miejsce rój trzęsień ziemi.

Piton de la Fournaise 18.02.2019

Początkowo, z powodu złych warunków pogodowych – duża mgła pokryła teren – nie można było dokładnie określić liczby pęknięć erupcyjnych i ich dokładnej lokalizacji. Ale dzięki sejsmografom OVPF naukowcy ocenili, że erupcja miała miejsce na wysokości w pobliżu krateru Dolomieu raczej na wschodniej lub północno-wschodniej krawędzi tego krateru.

Śmigłowiec przelatujący potwierdził to pierwsze oszacowanie.

Piton de la Fournaise – miejsce erupcji w dniu 18.02.2019 – photo Laurent Perrier via MétéoR Indian Ocean

Piton de la Fournaise – erupcja w toku

Piton de la Fournaise jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W 2018 r. wybuchł cztery razy. Ostatni miał miejsce 15 września 2018 r. i trwał do 1 listopada 2018 r.

 

Zbliża się w miarę silne multi-oddziaływanie magnetyczne od 9-20 lutego

 

Źródło: www.ipreunion.com

 

Tagi: Piton de la Fournaise, Reunion, erupcja szczelinowa, fontann lawy, flance krateru, krateru Dolomieu, magmy
0 0 votes
Article Rating