W związku z konferencją IT w Harpie zainstalowano olbrzymi księżyc. Tematem konferencji jest pierwsza podróż człowieka na Księżyc, ponieważ w tym roku przypada pięćdziesiąta rocznica tego wydarzenia.Wystawiane są tam również roboty i projekty związane z wirtualną rzeczywistością.

Muzeum księżycowe to nowe dzieło sztuki objazdowej brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama.

Brytyjski artysta Luke Jerram przy Księżycu

Mierząca siedem metrów średnicy makieta Księżyca została przygotowana w oparciu o szczegółowe zdjęcia jego powierzchni wykonane przez NASA w rozdzielczości 120 dpi. W skali około 1:500 000 każdy centymetr kwadratowy oświetlonej od wewnątrz sferycznej makiety reprezentuje 5 km kwadratowych powierzchni Księżyca.

„Muzeum księżycowe” będzie prezentowane na wiele różnych sposobów, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, zmieniając w ten sposób doświadczanie i interpretację dzieła sztuki. Podczas podróży z miejsca na miejsce muzeum gromadzi kompozycje muzyczne i osobiste wypowiedzi, historie i mity, a także najnowsze dane naukowe na temat ziemskiego satelity.

Wielodyscyplinarna działalność Luke’a Jerrama obejmuje tworzenie rzeźb, instalacji i projektów artystycznych na żywo. Artysta mieszka w Wielkiej Brytanii, ale od 19 lat działa na arenie międzynarodowej. Stworzył wiele niezwykłych projektów artystycznych, które ekscytowały i zainspirowały wielu ludzi na całym świecie. Jerram prowadzi różne narracje, które składają się na jego działalność i równolegle rozwijają. Jest znany na całym świecie z publicznie dostępnych dzieł sztuki na wielką skalę.

W tym roku minie 50 lat, odkąd Apollo 11 wystartował z powierzchni Ziemi, a cztery dni później wylądował na powierzchni Księżyca. Szacuje się, że transmisję na żywo oglądało wtedy ponad 500 milionów osób. Astronauta Neil Armstrong zszedł na powierzchnię Księżyca i powiedział wiekopomne słowa: „To mały krok dla człowieka, ale ogromny skok dla ludzkości”.

Od lądowania na Księżycu dokonał się ogromny postęp w dziedzinie informatyki i rozwiązań komputerowych, a współczesna technologia stała się częścią codziennego życia.

Aby uczcić 50. rocznicę lądowania na Księżycu, organizatorzy wydarzenia UTmessan zapraszają na specjalny program w sali Eldborg w Harpie, gdzie goście będą mogli spojrzeć w przeszłość, poznać technologię, która pozwoli zasiedlić Księżyc, dowiedzieć się, jak przetrwać w kosmosie i co w dziedzinie wynalazków może się zdarzyć w ciągu najbliższych 50 lat.

Tydzień przed wydarzeniem UTmessan i podczas dwudniowej konferencji w głównej sali Harpy będzie prezentowane „Muzeum księżycowe” Luke’a Jerrama.

Wewnątrz makiety znajduje się oświetlenie, które wieczorami rozświetli otoczenie Harpy. Świetlna rzeźba w oknach Harpy również spełni swoją rolę w tym dziele – będzie można je podziwiać, przechodząc obok budynku.

Przy organizacji wystawy współpracowali: UTmessan, Ský i Uniwersytet Islandzki.

W sobotę 9 lutego wydarzenie UTmessan zostało otwarte dla publiczności.
Księżyc w Harpie będzie świecić do 11 lutego.

 

 

 

 

Źródło: Grupa GMT, icelandnews.is

 

 

 

0 0 votes
Article Rating