Po przejściu trąby powietrznej przez niemieckie miasto Roetgen został pas zniszczeń. Silny wiatr zrywał dachy i wybijał szyby w oknach. Pięć osób zostało rannych.

Na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych widać potężny wir, który później został zweryfikowany przez meteorologów jako trąba powietrzna.

Silny wiatr zniszczył w środę kilkadziesiąt budynków w mieście Roetgen w zachodnich Niemczech. Lokalne media podają, że 10 domów nie nadaje się już do mieszkania. Rannych zostało pięć osób, z czego cztery trafiły do szpitala.

Według strażaków cytowanych przez lokalne portale, zjawisko trwało krótko, ale było gwałtowne. Burza szybko ucichła. Zdążyła jednak połamać drzewa i zniszczyć samochody.

Wichura zrywała dachy i wybijała szyby w oknach. Mieszkańcy dziesięciu budynków musieli zostać ewakuowani. – Nie było paniki – mówił w rozmowie z agencją DPA burmistrz miasta Jorma Klauss.

Mogą pojawić się ponownie

Niszczycielskie trąby powietrzne są w Niemczech stosunkowo rzadkie. Jednak tylko w ubiegłym roku meteorolodzy odnotowali ich w całym kraju aż 17. – Mogą pojawiać się ponownie. Nawet w środkowych Niemczech – mówiła rzecznika niemieckiej służby pogodowej DWD.


 

Między 13, a 15 marca wystąpią średnie oddziaływania magnetyczne, może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

Źródło: ENEX, DW, thelocal.de, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating