Pożary, susze, powodzie, huragany, śnieżne zimy… to wszystko i wiele innych zjawisk są odpowiedzią na zmiany klimatu. 2014 rok obfitował w ekstremalne wydarzenia pogodowe. Specjaliści z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA wykonali raport ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2014 roku. Podali, że w ubiegłym roku powstało ich najwięcej, a odpowiadają za nie zmiany klimatu, związane z działalnością człowieka.

2014_pogoda_thumb

Grafika: Flickr (CC BY 2.0)/ Beth Cortez-Neavel, John Talbot, Jeff Head, U.S. Geological Survey

Emisja gazów cieplarnianych oraz spalin przyczyniają się do tego, że na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Jest to wpływ zmian klimatu. Powodują one nie tylko wzrost średniej temperatury na Ziemi, ale sprawiają, że pojawia się więcej huraganów, pożarów czy powodzi. Tak było w 2014 roku, kiedy to w wielu regionach naszej planety pojawiły się różne katastrofy naturalne. Niezależnie od tego, czy są to powodzie, czy pożary, wszystko to niszczy naszą planetę, a co gorsze zagraża ludzkiemu życiu.

– Dla ostatnich czterech lat raporty wykazały, że ekstremalne zjawiska pogodowe związane z temperaturą powietrza, są zależne od emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych do atmosfery – powiedział Thomas R. Karl, specjalista z NOAA. – Natomiast zjawiska związane z opadami wykazują mniejszą współzależność z gazami cieplarnianymi – dodał.

W raporcie z 2014 roku przeanalizowano 28 indywidualnych wydarzeń ekstremalnej pogody z całego świata.

W Ameryce Północnej w ubiegłym roku w pamięci mieszkańców Kalifornii zostały potężne pożary lasów. Tymczasem w północno-wschodniej części USA ludzie przeżywali rekordowo zimną i śnieżną zimę. W tym roku wiele cyklonów tropikalnych dręczyło Hawaje. Zmiana klimatu wpłynęła także na tragiczne powodzie na Dżakarcie oraz na większą liczbę tajfunów na Pacyfiku.

Tymczasem w Europie w 2014 roku zanotowano przede wszystkim więcej deszczu. Wyspy Brytyjskie w zimie 2013/2014 otrzymały rekordowo wysokie sumy opadów. W październiku 2014 roku były huragan Gonzalo szalał nad Wielką Brytanią. Był najpotężniejszym tego typu zjawiskiem w tej części świata. Prędkość wiatru dochodziła do 142 km/h, żywioł sparaliżował ruch lotniczy w całym kraju. Natomiast w południowej Francji wystąpiły obfite opady deszczu. Globalne ocieplenie spowodowało, że w 2014 roku na całym kontynencie zanotowano wyższą od średniej temperaturę powietrza.

 

Źródło: tvn24.pl
Tagi: pożary, susze, powodzie, huragany, śnieżne zimy, ekstremalne zjawiska pogodowe, zmiany klimatu
0 0 votes
Article Rating