12 tys. pojazdów do odśnieżania i 1700 brygad drogowców, łącznie około 7 tys. osób, walczy na ulicach Moskwy z atakiem zimy. Mimo to aglomeracja nie radzi sobie ze śniegiem. A do weekendu ma go spaść nawet 50 cm.

Trwające nieprzerwanie od środy obfite opady śniegu, którym towarzyszy porywisty wiatr, w czwartek całkowicie sparaliżowały Moskwę. W mieście ogłoszono alarm pogodowy.

Władze proszą mieszkańców o pozostawianie aut w domach i poruszanie się po stolicy komunikacją miejską, ponieważ opady śniegu skutecznie paraliżują ruch. Prośby na nic się zdają.

Od rana na ulicach tworzą się wielokilometrowe korki. Gigantyczne zatory powstają również na drogach dojazdowych do stolicy Rosji.

„Boli mnie głowa” W środę wieczorem ze względu na fatalną pogodę opóźnionych zostało ponad 70 lotów z lotniska Domodiedowo i 30 z Wnukowa.

Opadom śniegu towarzyszy silny wiatr, którego prędkość dochodzi do 12-17 metrów na sekundę. Temperatura powietrza wynosi minus 2-3 stopnie Celsjusza.

– Śniegu już jest za dużo, nie ma jak chodzić. Chce mi się spać, boli mnie głowa. Śnieg to zło – mówi mieszkanka Moskwy, Ania.

Nawet pół metra śniegu

W czwartek rano na ulicach zalegało już 16 cm śniegu, czyli 35 proc. miesięcznej norm. Meteorolodzy uważają, że to dopiero preludium do tego, co ma nastąpić w najbliższych dniach. Do weekendu prognozują obfite opady śniegu, których może przekroczyć 50 cm.

A na tym nie koniec. Eksperci oceniają, że przed Rosjanami najsroższa zima od 50 lat.

Miasto zapewnia, że jest przygotowane

Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że miasto jest przygotowane na opady śniegu. – Zwróciłem się do pracowników administracji, by bacznie przypatrywali się warunkom pogodowym. Aura nie powinna nas zaskoczyć – stwierdził.

Wiceburmistrz rosyjskiej stolicy Piotr Biriukow podkreślił, że wszystkie podległe mu służby są w pełnej gotowości, by walczyć z nadmiarem śniegu. W czwartek rano na ulice 12 tys. pojazdów do odśnieżania i 1700 brygad drogowców liczących łącznie około 7 tys. osób.

Pomoże technologia?

Ubiegłej zimy moskiewska administracja była krytykowana za zaniechania w skutecznej walce ze śniegiem. Opady sparaliżowały wtedy ruch uliczny w rosyjskiej stolicy.

W tym roku z nadmiarem śniegu ma pomóc nowoczesna technologia. Moskiewskie służby będą mieć do dyspozycji 24 nowoczesne pojazdy do topienia śniegu. Zostały one wyposażone m.in. w Glonass (rosyjski odpowiednik GPS).

Źródło: PAP/EPA, PAP, themoscownews.com, tm
0 0 votes
Article Rating