Rosja w październiku 2016 roku będzie miała gotową pierwszą pływającą elektrownię jądrową – poinformował rosyjski wicepremier Dimitrij Rogozin.

Rosja - Do końca 2016 roku wybudują pływającą elektrownię jądrową

– To będzie reaktor atomowy, który można dołączyć do infrastruktury przybrzeżnej, dzięki czemu będzie mógł dostarczać energię za pomocą kabla do dowolnego miejsca w Arktyce – powiedział Rogozin, który nadzoruje rosyjskie działania w Arktyce.

 

Nic nowego

– Pierwsza taka pływająca stacja energii będzie gotowa w październiku przyszłego roku – dodał Rogozin.

Pływające elektrownie jądrowe nie są jednak niczym nowym, bowiem Rosja rozmawia o budowie floty takich stacji począwszy od 2000 roku.

W 2007 roku rozpoczęto budowę pierwszej pływającej stacji, zwanej Akademikiem Łomonosowem, ale po licznych opóźnieniach statek nie może jeszcze w pełni funkcjonować.

Pływające elektrownie, które mogą wygenerować maksymalnie 70 MW mocy, miałyby zacumować w regionie Dalekiego Wschodu w okolicach Kamczatki w 2017 roku. Jednak by tak się stało region wymaga budowy niezbędnej infrastruktury, informuje „The Moscow Times”.

Harmonogram prac ogłoszony przez wicepremiera Rogozina jest spójny z informacjami, które w zeszłym roku podał Aleksiej Kadilow, prezes stoczni w Petersburgu budującej pływające elektrownie atomowe.

Kadilow poinformował, że Akademik Łomonosowa będzie ukończony i gotowy do działania w październiku 2016 roku.

 

Walka o Arktykę

W połowie statki, w połowie platformy mogą wydatnie pomóc Rosjanom w rywalizacji o wpływy w Arktyce.

Ekolodzy obawiają się jednak pływających elektrowni atomowych, bowiem martwią się, że jeden katastrofalny błąd może zniszczyć cały „kruchy” ekosystem Arktyki.

Dla Rosji Arktyka stała się obecnie polem rywalizacji z innymi światowymi potęgami. Świadczy o tym fakt, że Moskwa pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła budowę nowych baz wojskowych w tym regionie, informuje „The Moscow Times”.

 

Źródło: The Moscow Times, tvn24bis
pływająca elektrownia jądrowa, Rosja, Arktyka, floating nuclear power plant, Russia, Arctic.
0 0 vote
Article Rating