Pomimo tego, że Związek Radziecki rozpadł się, od czasu do czasu odnajduje się coś na terytorium przestrzeni post-sowieckiej co przypomina tajemniczy relikt epoki pełnej wielkich osiągnięć i odkryć. Jednym z nich są wieże Tesli, które znajdują się w rejonie Moskwy.

W Związku Radzieckim zostało zbudowane wiele ciekawych rzeczy, które niestety w większości nie przetrwały po jego rozpadzie. Znaczną część takich obiektów czekało zamknięcie, opustoszenie, upadek i jako apoteoza, – los żałosnych ruin, rozkradzionych przez rabusiów. Tak więc w lasach regionu moskiewskiego można znaleźć interesujący obiekt, który kiedyś był jednym z najpotężniejszych generatorów impulsów elektrycznych wysokiego napięcia. Instalacja ta jest realizacją Generatora Marxa (Marx Generator).

Idea była doskonała

Co taka stacja może zrobić? Może generować impulsy o napięciu 6 megawoltów, a także wytwarzać wyładowania elektryczne, których długość błysku osiąga 200 metrów. Ten konkretny generator został zbudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przeznaczony był do testowania wytrzymałości izolacji i ochrony samolotów przed uderzeniem pioruna. Był również wykorzystywany do prowadzenia badań w dziedzinie tworzenia broni, pracując na zasadzie zastosowania impulsów elektromagnetycznych.

Wielki przyrząd

W szczególności urządzenie jest w stanie generować impulsy wysokiego napięcia o czasie 100 mikrosekund. Wydaje się, że jest to tylko mgnienie, jednak w tym okresie moc chwilowa impulsu przewyższa moc wyjściową wszystkich krajowych elektrowni (łącznie z jądrowymi!).

Obecnie generator znajduje się pod patronatem Centrum Badań Wysokiego Napięcia Wszechrosyjskiego Instytutu Elektrotechniki imienia W.I. Lenina (jednoosobowa spółka skarbu państwa WEI). Mimo że wciąż działa, instalacja jest bardzo rzadko używana. Wynika to z wysokich kosztów eksperymentów. Dlatego przez większość czasu unikalna instalacja radziecka po prostu rdzewieje i ulega rozpadowi.

Według najnowszych danych każdy może skorzystać z generatora. Aby to zrobić, musi najpierw w pełni pokryć koszty energii elektrycznej. W ten sposób instytut ma nadzieję przyciągnąć potencjalnych klientów i pozyskać środki na utrzymanie i rozbudowę obiektu.

 

 

 

 

Źródło: treborok.wordpress.com
0 0 votes
Article Rating