Mimo redukcji swojej broni nuklearnej zgodnie z wymogami układu START, Stany Zjednoczone wciąż mają więcej tej broni niż Rosja – poinformował w czwartek Departament Stanu USA. 

Osiem miesięcy po wejściu w życie nowego układu START o redukcji strategicznej broni nuklearnej USA mają jeszcze 1790 głowic nuklearnych rozmieszczonych na rakietach międzykontynentalnych, bombowcach i okrętach podwodnych. Rosja ma 1556 głowic.

Zgodnie z warunkami układu START, obie strony muszą zmniejszyć swoje arsenały głowic atomowych do 1550 do lutego 2018 r., a środków ich przenoszenia do 700.

Tych ostatnich, czyli bombowców, rakiet międzykontynentalnych i okrętów podwodnychRosja ma w sumie 516, a więc zeszła już poniżej dopuszczalnego układem limitu. USAmają ich jeszcze łącznie 822.

Na mocy układu START obie strony przeprowadzają wzajemne inspekcje swoich arsenałów nuklearnych. Mają też obowiązek informować drugą stronę o przemieszczaniu rakiet i środków ich przenoszenia, testach z bronią atomową i innych związanych z nią działaniach.

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating