Poziom wody w jeziorze Bajkał drastycznie się obniżył i przekroczył poziom minimum, czyli 456 m. Lokalne władze informują, że to najgorsza sytuacja od 60 lat.

Jezioro Bajkał - Rosja

Ministerstwo zasobów naturalnych Republiki Buriacji (Rosja) potwierdziło niepokojące naukowców szacunki. Poziom wód w „Syberyjskim morzu” drastycznie spada. Przekroczył już punkt krytyczny, czyli 456 m. Dotkliwie odczuły to miasta Angarsk, Usolje-Sibirskoje, Cheremkhovo, które cierpią na niedobór wody pitnej.

Przekroczył punkt krytyczny

Już kilka miesięcy temu wodowskaz pokazał wartość 456,09 metra. Był to najniższy poziom od 60 lat. W ostatnich tygodniach wody nie przybyło. Naukowcy mają nadzieję, że sytuacja się poprawi w okresie od końca kwietnia do początku czerwca.

– W 2014 roku wpływy wody z rzek do jeziora wyniosły zaledwie 2/3 normy. Jesienią ubiegłego roku okazało się, że poziom wody osiągnął punkt krytyczny – mówił hydrolog z syberyjskiego instytutu hydrologii Valery Sinkyukovich.

Szanse na poprawę w kwietniu

– W zimie woda nie wpływa do jeziora. Zacznie dopiero wtedy, kiedy zacznie topnieć śnieg, a będzie to prawdopodobnie kwiecień – mówi dr Yendon Garmayev, dyrektor Instytutu Bajkał. – W tym wypadku, utrzymanie poziomu wody będzie niemożliwe. Regulacje określone przez rząd w 2001 roku zostaną naruszone i nie mamy na to wpływu – dodaje.

Ze względu na tak tragiczną sytuację w Republice Buriacji, wzdłuż wschodniego wybrzeża Bajkału wydano ostrzeżenia.

Wiele przyczyn

Według naukowców przyczyną katastrofalnego spłycenia jest lekkomyślna działalność firm w Irkucku, które korzystają z wody Bajkału. Poza tym wpływ na obniżenie poziomu jeziora miało bardzo suche lato w 2014 roku oraz wycinka lasów wzdłuż brzegu rzeki Selenga (głównego dopływu Bajkału).

Tragiczne skutki

– To wielka szkoda dla ekologii. Jeśli zmienia się poziom wody, zmienia się również cała fauna i flora. Nikt nie wie jakie może dokładnie przynieść skutki – mówiła inspektor przyrody Tatiana Guralyova.

 

20 proc. zasobów wody kryje się w Bajkale

Jezioro Bajkał, inaczej nazywane jest „syberyjskim morzem”, znajduje się na terytorium Rosji na Syberii w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. To najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie.

Zasoby wodne Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej. W 1996 roku jezioro, w którym występuje ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt, zostało wpisane wraz z przyległymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

0 0 votes
Article Rating