– Jesteśmy świadkami pewnych zmian (…). W tym regionie tworzy się własny wariant koronawirusa z pewnymi mutacjami – powiedziała we wtorek 17 listopada szefowa rosyjskiego urzędu Rospotrebnadzor koordynującego walkę z epidemią.

Specjaliści na Syberyjskiego Okręgu Federalnego wykryli na Syberii częściową mutację koronawirusa SARS-CoV-2. Potwierdziła tę informację Anna Popowa, szefowa rosyjskiego urzędu Rospotrebnadzor, który koordynuje walkę z epidemią.

 

– Jesteśmy świadkami pewnych zmian (…). W tym regionie tworzy się własny wariant koronawirusa z pewnymi mutacjami – powiedziała Popowa cytowana przez agencję informacyjną TASS.

Wyjaśniła, że dochodzi do „pewnych zmian w białku” wirusa. Zaznaczyła, że wirus nie staje się przez to groźniejszy i żadne z mutacji wykrywanych na terenie Rosji nie wpływają na zagrożenie epidemiczne.

Później urząd Rospotrebnadzor podkreślił, że specjaliści zaobserwowali jedynie pojedyncze warianty mutacji, o której mówiła Popowa.

 

Z Europy do Rosji

Władze sanitarne Rosji wcześniej informowały, że wzorzec patogenu wykrywanego w tym kraju świadczy, iż trafił on do Rosji wczesną wiosną tego roku z Europy Zachodniej, a nie z Chin, skąd pochodzą pierwsze potwierdzone zakażenia na świecie. Jeszcze w październiku bieżącego roku Popowa zaznaczyła, że na terenie Rosji niemal nie doszło do mutacji SARS-CoV-2. Jak podaje rosyjski portal RBK, w kraju tym występują warianty szczepów wirusa z mutacjami P314L i D614G, które są powszechne na zachodzie Europy.

Badania genetyczne koronawirusa prowadzi w Rosji Państwowe Centrum Naukowe Wirusologii i Biotechnologii Wektor. Ośrodek ten, działający w Nowosybirsku na Syberii Zachodniej, opracował jedną z trzech szczepionek na koronawirusa, które powstają w Rosji i które wciąż przechodzą badania kliniczne. Wektor jest głównym ośrodkiem badawczym w Rosji zajmującym się wirusami. W czasach ZSRR prowadzone w nim były badania nad bronią biologiczną.

 

Koronawirus w Rosji

Regiony Syberii należą do tych podmiotów Federacji Rosyjskiej, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Agencja Reutera we wtorek zwróciła uwagę na to, że minionej doby w Rosji odnotowano najwyższą od początku epidemii w tym kraju liczbę zgonów. Zmarły kolejne 442 osoby. Łączny bilans osób, które zmarły wzrósł do 33 931 osób.

Rosja jest jednym z krajów z najwyższą liczbą potwierdzonych zakażeń. Odnotowano tam ponad 1,9 miliona infekcji.

 

 

 

Źródło: PAP, RBK, TASS, Reuters
0 0 votes
Article Rating