Zamknięta w szklanym pudle, w którym czujniki utrzymują temperaturę poniżej 0 st. C, „mamucia nastolatka” imieniem Yuka to najcenniejszy artefakt rosyjskich naukowców. Eksperci mający do czynienia z okazem sprzed kilkunastu tysięcy lat są zachwyceni jej stanem. W arktycznym mrozie doskonale zachowała się od trąby, przez mózg, po ogon – na jej ciele widać nawet rany zadane jej przez niedźwiedzia.

Arktyka - Młody mamut włochaty sprzed 39 tysięcy lat 2

– Mamuty to wielkie, sięgające kilku metrów w kłębie zwierzęta o wadze średnio 5 ton i zazwyczaj nie udaje nam się odnaleźć ich w całości – wyjaśnia Jurij Burłakow, członek Rosyjskiej Akademii Nauk.Jak tłumaczy badacz,zwłokizwyklesą rozczłonkowane przez drapieżniki.- Tymczasem to dziecko (samica imieniem Yuka – przyp. red.) mimo, że jest dość drobna, to jest świetnie zachowana. Nienaruszone są jej najdelikatniejsze części, jak trąba czy ogon – podkreślił.

Arktyka - Młody mamut włochaty sprzed 39 tysięcy lat 1

Cenna „mrożonka”

– Jest dla nas niezwykle cenna ze względów naukowych. To jedyny mamut w tym wieku, jakim dysponujemy. Jest jakby nastolatka, a my dotychczas znajdowaliśmy jedynie albo osobniki dorosłe, albo mające około roku – wyjaśnia Burlakov.

Za świetny stan zwłok samicy mamuta włochatego odpowiada ujemna temperatura, w jakiej spoczywały przez 39 tys. lat.

 

Od trąby i mózgu po ogon

Yukę odkryto w 2010 roku na terenie zmarzliny po rosyjskiej stronie wybrzeża Arktyki. Na zwłokach „mamuciej nastolatki”, której wiek szacuje się na około 9-10 lat, widać ślady niedźwiedzich pazurów. Stanem zakonserwowanych przez mróz zwłok jest zachwycony inny członek Rosyjskiej Akademii Nauk Stanisław Kołesow.

– Nawet jej mózg jest w stanie nienaruszonym – zachwyca się .

Naukowcy mają nadzieję, że z Yuki uda się pozyskać najwyższej jakości materiał genetyczny, dzięki któremu będzie można sklonować i odtworzyć gatunek.

 

Podróż w szklanym pudle

Znaleziona w zmarzlinie „mamucia nastolatka” jest przechowywana w szklanej komorze, w której utrzymuje się ujemną temperaturę. Zamknięta w szklanym pudleYuka wkrótce opuści mury moskiewskiego muzeum, by zaprezentować się szerszemu gronu odbiorców. Na początku odwiedzi Japonię i Tajwan.

0 0 votes
Article Rating