Naukowcy z Rosji chcą sklonować mamuta. Jego szczątki, wraz z próbką krwi, znaleźli rok temu w lodowej trumnie na Syberii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może już niedługo będziemy mogli zobaczyć to wymarłe zwierzę w ogrodach zoologicznych.

Mamut

W 2013 roku na Wyspach Nowosyberyjskich na Morzu Arktycznym paleontolodzy z Federalnego Uniwersytetu Północno-Wschodniego  w Jakucku natknęli się na szczątki mamuta. Jego ciało, dzięki hibernacji w lodowej trumnie, niewiele się się zmieniło na przestrzeni około 15 tysięcy lat.Teraz badacze, we współpracy z Koreańczykami z Sooam Biotech Research Foundation, chcą sklonowac zwierzę. Próby podejmą się już na początku 2015 roku.

 

Cenna krew

Będzie to możliwa dzięki temu, że naukowcy dysponują próbką krwi zwierzęcia. Nagromadziła się ona głównie w szczelinie pod brzuchem martwego mamuta, a po przebiciu lodowej ściany zaczęła wypływać na zewnątrz. Zdziwiło to badaczy, ponieważ panująca tam temperatura, to -10 stopni Celsjusza. To znalezisko sprawiło, że naukowcy doszli oni do wniosku, iż krew tych zwierząt musi posiadać jakąś formę ochrony przed zamarzaniem.

 

Wcześniejsze próby

Warto przypomnieć, że naukowcy podejmowali już próby sklonowania mamuta, jednak dotychczas nie przynosiły one pożądanych rezultatów. Podczas międzynarodowej ekspedycji badawczej Yana-2012 w Jakucji znaleziono szczątki mamuta. Naukowcy mieli nadzieję, że uda im się pozyskać choć jedną żyjącą komórkę, dzięki której możliwa byłaby próba sklonowania zwierzęcia.

 Rosja, mamut, klonowanie, Russia, mammoth, cloning.
0 0 votes
Article Rating