Rosyjscy naukowcy są przekonani o odkryciu nowej odnogi Golfsztromu. – Nasze odkrycie może nie ma rangi bozonu Higgsa, ale również jest bardzo ważne dla nauki – powiedział Aleksander Frołow, szef rosyjskiego urzędu meteorologicznego.

Rosyjscy naukowcy są przekonani, że ich odkrycie jest wyjątkowe i może pomóc w wyjaśnieniu zachodzących zmian klimatycznych na półkuli północnej oraz… rosyjskiej gospodarce. 

Wstępne badania naukowego projektu o nazwie Pływający uniwersytet wykazały powstanie aktywnej nowej odnogi Golfsztromu w rejonie archipelagu Nowej Ziemi położonej na Morzu Barentsa.

Rosyjska gospodarka

Aleksander Frołow zwrócił uwagę, że odkrycie może mieć ogromny wpływ na rosyjską gospodarkę.

– Ciepła Arktyka to chłodne zimy w północnych rejonach Rosji – podkreślił naukowiec. A niskie temperatury mają wpływ na rosyjski przemysł oraz zużycie energii potrzebnej do ogrzewania – dodał Frołow.

Według niego odkrycie może również pomóc synoptykom w prognozach długoterminowych.

Pływający uniwersytet

Odkrycia dokonali naukowcy oraz studenci Pływającego uniwersytetu, którego bazą jest naukowo-ekspedycyjny statek Profesor Mołczanow. Obiekt nazwano tak ku czci rosyjskiego meteorologa – Aleksiej Mołczanow wynalazł i wypróbował pierwszą na świecie radiosondę.

Uczestnikami projektu są studenci Północnego Arktycznego Uniwersytetu Federalnego, a także pracownicy naukowi Roshydromietu, Instytutu Naukowo-Badawczego Arktyki i Antarktyki.

Ciepły Golfsztrom

Prąd Golfsztrom ma znaczący wpływ na klimat terenów lądowych w jego pobliżu. Transportuje ciepłe wody, które potem jako Prąd Północnoatlantycki dostają się w okolice Europy.

Dzięki Golfsztromowi zimą powietrze nad oceanem położonym na zachód od wybrzeży Norwegii jest średnio o ponad 22 stopnie Celsjusza cieplejsze niż powietrze na podobnych szerokościach geograficznych, co jest jedną z największych anomalii tego typu na Ziemi.

Źródło: Ria Novosti, tm
0 0 votes
Article Rating