Miliony szarańczy pojawiły się w południowej części Rosji, na zachód od Morza Kaspijskiego. Inwazja insektów doprowadziła do tego, że w jednym z regionów ogłoszono stan wyjątkowy. Szkodniki mogą zniszczyć nawet 50 tys. ha.

Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -6

Szarańcze spotyka się w tym rejonie kraju co roku, jednak teraz pojawiły się wyjątkowo wcześnie. Wszystko z powodu dość łagodnej zimy.Najtrudniejsza sytuacja jest w Dagestanie – republice rosyjskiej znajdującej się na południowym zachodzie kraju, niedaleko Gruzji. Tam szarańczy jest najwięcej.

– Eksperci przewidują, że szarańcza rozpanoszy się na obszarze około 50 tys. ha. To o wiele więcej niż w zeszłym roku – twierdzi wiceminister rolnictwa Republiki Dagestanu.

Szarańcza zaczęła się pojawiać w Dagestanie około 7 maja, jednak dopiero teraz szkodniki powodują poważne szkody. Rolnicy obawiają się, że straty będą jeszcze większe, ponieważ insekty przejdą do kolejnego stadium rozwoju, w którym mają skrzydła. Wtedy będą przemieszczać się znacznie szybciej i niszczyć wszystko na swojej drodze w jeszcze większej skali.

Trwają opryski

Rosjanie walczą ze szkodnikami na wszystkie możliwe sposoby. Działają zarówno z ziemi, jak i z powietrza. By zatrzymać insekty, wykorzystuje się specjalne samoloty, dzięki którym pola są opryskiwane pestycydami.

Szarańcza pojawiła się nie tylko w Dagestanie. Niszczące wszystko insekty pojawiły się także w sąsiednich federacjach rosyjskich – Kraju Stawropolskim i Kałmucji. W tej ostatniej ogłoszono z tego powodu nawet stan wyjątkowy. Oznacza to walkę z zagrożeniem wszystkimi możliwymi sposobami.

Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -7 Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -6 Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -5 Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -4 Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -3 Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -2 Rosja - Plaga szarańczy na południu kraju -1
0 0 votes
Article Rating