Sześć osób poniosło śmierć w wyniku zderzenia pociągów pod Moskwą. Szósta ofiara zmarła w w szpitalu kilka godzin po katastrofie. Stan pięciu osób lekarze określają jako ciężki. Dane o zabitych podało Ministerstwo Zdrowia Rosji. Urzędnicy potwierdzili, że lżej ranne zostały 24 osoby. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informowało wcześniej o 45 rannych, w tym 15 ciężko.

Rosja - Pod Moskwą zderzyły się pociągi 3

Do katastrofy doszło około godz. 12.50 czasu moskiewskiego (10.50 czasu polskiego) na odcinku między miejscowościami Bekasowo i Naro-Fominsk.

Rosja - Pod Moskwą zderzyły się pociągi

Ponad 400 osób w pociągu z Kiszyniowa

Pociąg pasażerski zmierzał z Moskwy do stolicy Mołdawii, Kiszyniowa. Pociąg towarowy przewoził kontenery. Źródło w Rosyjskich Kolejach Żelaznych (RŻD) przekazało, że operatorem wagonów towarowych jest firma z Ukrainy.

Pociągiem pasażerskim jechało ponad 400 osób – 394 pasażerów i kilkunastu członków obsługi.

Jak mówi korespondent „Faktów” TVN Andrzej Zaucha, zderzenie nie było czołowe. W momencie mijania się pociągów, ten towarowy wypadł z torów i uderzył w przejeżdżający obok pasażerski. Uszkodzeniu miał ulec siódmy wagon (nr 341) pociągu relacji Moskwa-Kiszyniów.

Rosja - Pod Moskwą zderzyły się pociągi 2

Pęknięcie szyny przyczyną katastrofy?

Departament transportu Moskwy poinformował, że przyczyną wypadku było prawdopodobnie pęknięcie szyny. Wcześniej RŻD podawały, że przyczyną było niesprawne podwozie jednego z wagonów towarowych, co spowodowało wykolejenie składu, a następnie uderzenie w bok nadjeżdżającego pociągu pasażerskiego.

Rosja - Pod Moskwą zderzyły się pociągi 1

Na miejscu katastrofy pracuje ponad 100 ratowników. Najciężej ranni zostali ewakuowani śmigłowcami do podmoskiewskich szpitali.

Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin przekazał, że wszczęto już śledztwo z artykułu dotyczącego „naruszenia przepisów bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu kolejowego”.

Do zderzenia doszło około 70 km od Moskwy

Do zderzenia doszło około 70 km od Moskwy

 

Źródło: RIA Nowosti, TVN24, PAP
0 0 votes
Article Rating