Rosyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło przygotowania do największych ćwiczeń wojskowych w tym roku – podał portal rt.com. Manewry będą nosić kryptonim „Kaukaz 2012”, ale ich celem jest przygotowanie rosyjskiego wojska na ewentualny konflikt między USA i Izraelem a Iranem. Od listopada ubiegłego roku rośnie napięcie wokół irańskiego programu atomowego.

Zdjęcie z 2009 roku, ośrodek Fordo, fot. AFP / Digital Globe

– To byłby dobry pokaz nowej potęgi militarnej Rosji – powiedział rt.com Wiktor Mizin z Instytutu Oceny Strategicznej, podkreślając przemiany jakie zaszły w rosyjskiej armii.

Ćwiczenia zostaną przeprowadzone w sierpniu na terenie południowej Rosji, Abchazji, Południowej Osetii i Armenii.

Manewry mają przygotować Moskwę na ewentualny konflikt między Iranem a sojuszem USA i Izraela. O możliwości takiego starcia mówi się od listopada ubiegłego roku, kiedy MAEA wydała raport, w którym stwierdza, że irański program nuklearny służył nie tylko celom cywilnym. Teheran zaprzeczył tym oskarżeniom.

Ostrzeżenia Rosji

Rosja ostrzegła w ubiegłym miesiącu Izrael przed operacją wojskową wymierzoną w Iran. Moskwa obawia się, że Tel Awiw będzie pchał Waszyngton w kierunku konfliktu zbrojnego. – Region jest zdestabilizowany, jest bardzo wiele konfliktów, wszystko wrze, i jeszcze jeden konflikt zbrojny, zwłaszcza o takiej skali, byłby w istocie katastrofą – oświadczył w telewizji „Rossija 24” wiceszef MSZ Siergiej Riabkow.

Tymczasem prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2012 roku, która m.in. przewiduje sankcje wobec instytucji finansowych prowadzących interesy z bankiem centralnym Iranu. Amerykańscy przedstawiciele namawiają również do zaprzestania importowania ropy z tego kraju. Także Unia Europejska zastanawia się nad zaostrzeniem sankcji wobec Teheranu.

Działania te krytykują jednak Rosja i Chiny, naciskając na rozwiązanie tej kwestii drogą dyplomatyczną.

Groźby Iranu

W odpowiedzi na projekt sankcji Iran zagroził zablokowaniem cieśniny Ormuz – strategicznej w transporcie ropy. Na przełomie roku w cieśninie przeprowadzono też manewry wojskowe pod kryptonimem „Velayat 90”, podczas których Iran przetestował rakiety średniego zasięgu.

– Naród irański wierzy swoim przywódcom. Sankcje nałożone na Iran przez naszych wrogów nie będą miały żadnego wpływu na naród – oznajmił kilka dni temu duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating