Rosja była aktywnym członkiem Szczytu ziemi w Rio pod hasłem Rio+20. Znamienne jest że w informacjach zabrakło tak ważnego tematu jak radiacyjne problemy Kombinatu Chemicznego Mayak  na który zwróciła uwagę organizacja Bellona już 20 lat temu.

 

W 1992r działacze Bellona dostali zgodę rządu na odwiedzenie zamkniętego miasta OZERSK na południu Uralu, gdzie mieści się Kombinat Chemiczny Majak. Konkluzja raportu z tej wizytacji jest porażająca: Kombinat Chemiczny Majak określony został  jako najbardziej skażone radioaktywnie miejsce na ziemi –  został zapisany  jako rekordzista w zanieczyszczaniu środowiska w księdze rekordów Guinessa  pomimo protestów zarządu Kombinatu.

Mayak

Niestety uczestnicy międzynarodowej konferencji  Rio + 20 pod hasłem „ Przyszłość  jaka nastąpi”  nic w przyszłości kombinatu Mayak  nie zadecydowało. Może dzięki prowadzonej dezinformacyjnej kampanii  stwierdziła Nadzieżda Kuźniecowa z organizacji Nadzieja planety działającej w zamkniętym mieście OZERSK.

W ostatnim roku Zarząd Chelabińskiego Regionu ( na którym ulokowany jest Kombinat Mayak), oferował 13000 dolarów internetowym wyszukiwarkom podobnym do Google, oraz rosyjskiej Yanex za wykreślenie z wyników wyszukiwania słów wiążących się z kombinatem, a jak dużo informacji o Państwowej korporacji nuklearne ROSATOM  jest w Internecie?

Bardzo niedużo.

Kombinat Mayak wciąż jest przedsiębiorstwem  radioaktywnie zanieczyszczającym środowisko.

W grudniu 2011 Nadzieja dla Planety opublikowała raport że Kombinat Mayak nie zaprzestał spuszczania radioaktywnych ścieków do pobliskiej rzeki Tecza ( pełnej wodospadów), do czego zobowiązał się ROSATOM dekadę  temu.

Kombinat Chemiczny Mayak jako jedyny zakład w Rosji prowadzi przetwarzanie  zużytego paliwa  nuklearnego i zagospodarowuje  pozostałości , zarówno z własnych reaktorów,  jak i zużytych odpadów jądrowych  przekazanych z innych krajów – w tym z Polski.

Rossatom zapewnia że Kombinat Chemiczny Mayak będzie jeszcze przez lata  funkcjonował dysponując technologią i wyposażeniem z połowy ubiegłego wieku. Wprawdzie zobowiązał się  do zakończenia zrzutów radioaktywnych odpadów do rzeki już  w 2004 r., ale zgodnie z wypowiedzią dyrektora Kombinatu Mayak  Siergieja Baranowa, zakończenie zrzutów do  rzeki nie jest możliwe technologicznie przed 2018 r.

– wywiad dla Wiadomiśc i Rosyjskie w 2011 r. –  powiedział w nim, że w 2018 r. zostaną wprowadzone nowe technologie przerobu paliwa. Do tego czasu Kombinat  Mayak będzie pracował jak dotychczas.

Wspomniany raport  organizacji „ Nadzieja dla Planety”  zawiera informację, że w latach  od 2001 do 2004 do rzeki Tecza zrzucono ok 40 mln metrów sześciennych odpadów radioaktywnych zawierających  stront – 90.

Pomiary wody  z 2011 r. przy ewakuowanej wsi Muslimowo (zniszczonej  po wybuchu  zbiornika z odpadami radioaktywnymi w 1957 r. w Elektrowni Atomowej Kisztim i wystąpieniu chyba pierwszej  katastrofy nuklearnej o której milczy świat,  nazywanej „starszym bratem Czarnobyla”, a ewakuowanej w 2005 r.) zakwalifikowały ciecz w rzece jako płynny radioaktywny ściek. Przebywanie w tej wsi przez dwa lata powoduje u ludzi  „form of acute myeloid leukemia”, a po 5 latach różne formy raka.

W latach 2001 do 2004 Kombinat Mayak zapłacił  174,2 mln dolarów tytułem kar za zanieczyszczanie środowiska i to załatwiło problem.

Pomiary  nad powierzchnią gleby w Muslimowie w listopadzie 2011 r. 79 razy przekroczyły dopuszczalne normy.  Jednak strona  proatomowa  atomicenery.ru  pociesza, że opracowano plan oczyszczania rzeki  i już po 174 latach od wdrożenia  projektu rzeka będzie czysta. Jak widać jest światełko w tym tunelu zagłady tworzonym przez „czystą energię atomową”.

W 2010 r. propagowany był pomysł przykrycia całości sarkofagiem betonowym na modłę Czarnobyla. Odrzucony z powodu konieczności zaprzestania pracy kombinatu Mayak, na co Rosatom nie może sobie pozwolić. Jako oficjalny powód podano wysokie koszty operacji.

Źródło:http://www.bellona.org

 

0 0 votes
Article Rating