Rosja i Kuba uzgodniły, że Moskwa znów będzie korzystać ze stacji nasłuchu elektronicznego w Lourdes pod Hawaną, z czego zrezygnowała w r. 2001 tłumacząc to brakiem środków i wychodząc naprzeciw apelom Waszyngtonu – pisze dziennik „Kommiersant”.

Anteny nasłuchowe

Zaznacza, że „obecnie władze Rosji uznały za konieczne wrócić do położonego zaledwie 250 km od wybrzeży USA ośrodka, który w czasach ZSRR pozwalał na kontrolowanie łączności radiowej i telefonicznej na znacznej części terytorium potencjalnego przeciwnika”.

 

Putin dopiął umowę na ostatni guzik

Informację o powrocie Rosjan do Lourdes pod Hawaną potwierdziło dziennikowi kilka źródeł we władzach Rosji.

Jeden z rozmówców twierdzi, że Moskwa rozpoczęła rozmowy z Hawaną na ten temat już kilka lat temu, lecz zintensyfikowała je wyraźnie na początku tego roku. Rosyjscy wojskowi przeprowadzili kilka spotkań z kubańskimi kolegami i w ciągu kilku miesięcy stronom udało się załatwić wszystkie kwestie.

Sprawę sfinalizowano, jak pisze „Kommiersant”, w czasie piątkowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Hawanie. Przypomina, że wówczas też ogłoszono, że Moskwa umorzyła 90 proc. zadłużenia Kuby z czasów ZSRR, czyli ok. 32 mld dolarów.

Według jednego z rozmówców dziennika znaczenie umowy ws. centrum w Lourdes trudno przecenić. – Mogę powiedzieć jedynie: nareszcie! – powiedział.

Ośrodek nasłuchu w kubańskim Lourdes zaczął działać w roku 1967 i był wykorzystywany najpierw przez ZSRR, a następnie przez Federację Rosyjską do roku 2001, gdy Rosji zabrakło środków na jego utrzymanie i chciała wyjść naprzeciw żądaniom USA – pisze gazeta.

 

Bardzo daleko od USA

Decyzję o powrocie na Kubę informator dziennika „Kommiersant” objaśnia finansowym okrzepnięciem Rosji, a także ochłodzeniem stosunków z USA.

„Nasze stosunki popsuły się na długo przed Ukrainą – cytuje „Kommiersant” wysokiego urzędnika. Wg niego „tak naprawdę to te stosunki w ogóle się nie poprawiały z wyjątkiem pewnych okresów, które były raczej wyjątkiem”.

Inny rozmówca dziennika motywację Moskwy charakteryzuje następująco: „Naszego gestu dobrej woli nie doceniono”, toteż „Moskwa miała wszelkie podstawy, by reanimować projekt wzmacniając w ten sposób możliwości wywiadowcze”.

 

 

0 0 vote
Article Rating