Trzy osoby zginęły w katastrofie samolotu An-2, który we wtorek runął na ziemię przy starcie z lotniska w Narjan-Marze, stolicy Nienieckiego Okręgu Autonomicznego na północy Rosji – poinformowały władze obwodu archangielskiego.

Samolot wykonywał rejs z Narjan-Maru do miejscowości Charuta. Na jego pokładzie znajdowało się 11 pasażerów i dwóch członków załogi. Jak podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołująca się na źródła medyczne, w katastrofie zginęły trzy osoby. Pozostałe odniosły obrażenia różnego stopnia. Ofiarami są między innymi 30-letnia kobieta i jej 4-letnie dziecko.

Wcześniej rosyjskie media informowały o czterech ofiarach katastrofy.

Po upadku na ziemię nie doszło do wybuchu paliwa.

Przyczyny wypadku

Według służb prasowych Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (NOA) samolotem lecieli pracownicy lokalnego oddziału MSW i szef okręgowego kompleksu rolno-przemysłowego.

Cytowany przez agencję TASS ekspert syberyjskiego instytutu lotnictwa Aleksiej Sierioznow uważa, że mogą być dwie przyczyny katastrofy: An-2 mógł spaść z powodu przeciążenia lub awarii silnika przy starcie wskutek złego przygotowania maszyny do lotu.

– Jeśli samolot stracił stabilność podczas startu, a silnik nie był wystarczająco rozgrzany, jego moc spadła i samolot runął na ziemię – powiedział Sierioznow, nie wykluczając, że wystąpiły obie przyczyny jednocześnie.

Komitet Śledczy, który wszczął śledztwo, nie wyklucza też złej pogody jako przyczyny wypadku.

W portalach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające moment, gdy po starcie maszyna skręca w prawo i nurkuje z wysokości kilkuset metrów.

0 0 votes
Article Rating