Na półwyspie Kamczatka wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Wstrząsy miały siłę 7.2 stopnia w skali Richtera. Do tej pory nie ma informacji o stratach.

Trzęsienie ziemi - Kamczatka

W sobotę 30 stycznia nad ranem trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera nawiedziło wschodnią Rosję. Wystąpiło w rejonie położonym w odległości 106 km na północ od Pietropawłowska Kamczackiego – poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS).

Wstrząsy wtórne

Rosyjska Akademia Nauk podała, że po pierwszym wstrząsie o sile 7 stopni w skali Richtera, pojawił się wstrząs wtórny o magnitudzie 5,2.

Do tej pory nie ma informacji o ofiarach lub stratach materialnych, nie ma też zagrożenia falami tsunami.

Według USGS, epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 92 km na północny wschód od wsi Jelizowo, na półwyspie Kamczatka, na głębokości 153 km.

Pacyficzny pierścień ognia

Rejon Wysp Kurylskich i półwyspu Kamczatka to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów świata. Znajdują się one w tzw. Pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. Na łuku wysp Kurylskich i Kamczatki od 1900 roku wystąpiły 133 duże trzęsienia ziemi i 12 bardzo silnych.

 

Źródło: PAP, ibtimes.co.uk, digitaljournal.com, USGS, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating