Pierwszy raz w tym sezonie temperatura na Syberii spadła do minus 30 stopni. Najniższą temperaturę zanotowano minionej nocy w rejonie Ojmiakonu, uważanego za jeden z biegunów zimna północnej półkuli.

 

Selagoncy leży we wschodniej Syberii, w Jakucji, gdzie zimowe mrozy są największe spośród wszystkich zakątków Rosji.

Tegorocznego lata temperatura w cieniu przekraczała tam plus 30 stopni, ale teraz o upałach można już tylko pomarzyć, gdyż nie powrócą one przez najbliższe 8 miesięcy, w zamian będzie tylko śnieg i trzaskający mróz.

Obecnie spadkowi temperatury przekraczającemu minus 31 stopni w dorzeczu Leny towarzyszy bardzo słaby wiatr.

Dzięki temu niska temperatura nie jest aż tak silnie odczuwana. Chwilami pojawiają się większe rozpogodzenia na przemian z opadami śniegu.

Powietrze nie jest suche, gdyż wilgotność sięga 85 procent, i dlatego mieszkańcy regionu mogą przetrwać pierwszy zdecydowany powiew zimy bez większego kłopotu.

Bardzo mroźne są również popołudnia, kiedy nawet w najcieplejszym momencie temperatura nie przekracza minus 25 stopni. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze na początku października termometry pokazywały tam temperaturę dodatnią.

W następnych dniach większych zmian w pogodzie nie będzie. Temperatura utrzyma się na tym samym poziomie, a niebo od czasu do czasu będzie się chmurzyć. Dodajmy, że Selagoncy przykrywa warstwa białego puchu o wysokości przeszło 3 centymetrów.

Mroźne arktyczne powietrze dociera do Jakucji z północnego zachodu. W tym roku spadek temperatury do minus 30 stopni pojawił się dokładnie tak jak powinien, a więc w okolicach 20 października.

Sybiracy są bardzo dobrze przygotowani na silny mróz, przecież w grudniu i styczniu, jak co roku, będą musieli przetrwać nawet 65 stopni poniżej zera. Bój z Syberią o miano najzimniejszego regionu świata, poza Antarktyką, toczy Kanada.

Tam temperatura w bezchmurne noce spada do poziomu minus 28-29 stopni. Przyczyną tak silnych mrozów jest noc polarna, kiedy temperatura pozostaje na bardzo niskim poziomie i bez jakiejkolwiek obecności promieni słonecznych nie jest się w stanie przez całą dobę podnieść.

 

Źródło: twojapogoda
0 0 votes
Article Rating