Rosja odpaliła w środę nową międzykontynentalną rakietę balistyczną – poinformował przedstawiciel Ministerstwa Obrony ds. strategicznych wojsk rakietowych pułkownik Wadim Kowal. Udana próba odbyła się na kosmodromie Plesieck w obwodzie archangielskim.

Rakieta Topol-M, która miała być pierwowzorem nowego pocisku

Zaznaczył, że nowa rakieta zwiększy zdolności bojowe grupy uderzeniowej wojsk rakietowych o przeznaczeniu strategicznym (ros. RWSN). – Testowany pocisk osiągnął wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce – poinformował płk Kowal cytowany przez rosyjskie agencje.

Źródło wojskowe powiedziało agencji Interfax, że była to już druga próba wystrzelenia tej rakiety.

Pierwsza próba nieudana 

Pierwsza z 27 września roku 2011 zakończyła się niepowodzeniem. Rosyjski resort obrony potwierdził wówczas, że doszło do prób „nowych prototypów rakiet” na kosmodromie w okolicy Archangielska, dodając, że chodzi o „wielogłowicową rakietę na paliwo stałe, będącą nowocześniejszą wersją rakiet Topol-M i Jars. Przyznano, że „próbne odpalenie zakończyło się błędem na początkowym etapie”.

Źródła agencji Interfax, jak pisze AFP, powiedziały, że testowanie pocisku rakietowego ma na celu unieszkodliwienie tarczy przeciwrakietowej rozwijanej przez NATO w Europie; uruchomienie pierwszej fazy tzw. tarczy, czyli NATO-wskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie ogłoszono na niedawnym szczycie NATO w Chicago.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating