W katastrofie rosyjskiego naddźwiękowego bombowca Tu-22M3, który rozbił się we wtorek, 22 stycznia w obwodzie murmańskim na północy Rosji, zginęli trzej członkowie jego załogi. Czwarty został ranny i przebywa w szpitalu – poinformował resort obrony w Moskwie.

Według ministerstwa obrony, powracający z lotu szkolno-treningowego samolot wpadł w śnieżycę i dokonał niekontrolowanego lądowania w swej bazie koło Oleniegorska na Półwyspie Kola, 90 kilometrów na południe od Murmańska. Maszyna uległa zniszczeniu i zapaliła się. Bombowiec nie miał na pokładzie uzbrojenia.

Na miejscu zginęli drugi pilot i operator systemów elektronicznych, a jeden z dwóch rannych pozostałych członków załogi zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Wcześniej agencja TASS donosiła, że wypadek przeżyli dowódca oraz nawigator.

Tu-22M3

Błąd pilotażu

Powołując się na władze wojskowe agencja TASS podała, że przyczyną katastrofy był najprawdopodobniej błąd pilotażu, popełniony w trudnych warunkach atmosferycznych.

– Pogoda pogorszyła się i samolot ogarnęła śnieżyca. W tych warunkach najprawdopodobniej popełniono błąd w technice pilotażu, co doprowadziło do niekontrolowanego lądowania. Skutkiem było zniszczenie konstrukcji samolotu i pożar – powiedział przedstawiciel władz wojskowych.

Tu-22M3

Czarna seria rosyjskiego lotnictwa

Samoloty Tu-22M3 (w kodzie NATO Backfire-C) określane są w Rosji jako bombowce dalekiego zasięgu, który jest jednak o połowę mniejszy niż w przypadku rosyjskich bombowców strategicznych – turbośmigłowego Tu-95 i naddźwiękowego Tu-160. Tu-22M3 przeznaczone są głównie do atakowania lotniskowców oraz innych dużych okrętów wojennych przeciwnika przy pomocy pocisków manewrujących z głowicami konwencjonalnymi lub nuklearnymi.

Jest to drugi w ostatnim czasie tragiczny wypadek w rosyjskim lotnictwie wojskowym. Dwa taktyczne bombowce najnowszej generacji Su-34 (w kodzie NATO Fullback) zderzyły się w piątek w powietrzu nad Morzem Japońskim w odległości 35 kilometrów od wybrzeża w trakcie lotu ćwiczebnego. Wszyscy czterej członkowie obu samolotów zdołali się katapultować, ale dwaj lotnicy ponieśli śmierć, jeden zaginął i tylko jeden się uratował.

 

 

 

Źródło: PAP, tvn24, https://demokratikmusavat.com/article/az/123296

 

 

0 0 vote
Article Rating