Wichura w Rosji spowodowała liczne zniszczenia. Silny wiatr przewracał drzewa, zrywał dachy z domów i przyczynił się do śmierci 16 osób. 170 trafiło do szpitali.

W poniedziałek po godzinie 14 nad Moskwą przeszła nawałnica, w czasie której wiatr osiągał porywy ponad 100 km/h.

Wichura nie trwała długo, według relacji mieszkańców wszystko wydarzyło się w zaledwie 10 minut.

– Wszystko stało się w ciągu dziesięciu minut. Zaczął wiać bardzo silny wiatr, który przewrócił jodłę, która natychmiast upadła, powalając kolejne drzewo. Spadły na trzy samochody, ale żaden z nich nie został uszkodzony – powiedział jeden z mieszkańców Moskwy Wiktor.

16 ofiar i wielu rannych

Niszczycielski wiatr przyczynił się do śmierci 11 osób w samej Moskwie i pięć w okolicach stolicy. Około 170 innych osób zostało rannych.

Jak relacjonował z Moskwy reporter Paweł Łukasik, gwałtowna burza przeszła przez Moskwę po południu, kiedy ludzie wychodzili z pracy, przez co ruch na ulicach był wtedy bardzo duży.

Ogromne zniszczenia

Wiatr, który w porywach osiągał ponad 100 km/h, zrywał dachy i przewrócił setki drzew. Wiele z nich spadło na samochody i ulice. Wichura przewróciła również ogromny dźwig, ale zniszczyła także dziesiątki lżejszych konstrukcji, np. zerwała dach z kortu tenisowego.

Utrudnienia komunikacyjne

Gwałtowna pogoda nie tylko spowodowała wiele zniszczeń i pozbawiła ludzi życia i zdrowia. Wichura, która z łatwością łamała drzewa, spowodowała także liczne utrudnienia komunikacyjne.

Z powodu silnego wiatru moskiewskie lotniska odwołały niektóre rejsy, a inne loty były opóźnione. Poważne zakłócenia występowały także w komunikacji miejskiej.

– Co najmniej przez kilkadziesiąt minut kolej wokół Moskwy była wstrzymana, nie jeździła. Poza tym przerwy na lotnisku, ponad połowa lotów przełożonych, opóźnionych – powiedział Łukasik i dodał, że w związku z problemami na lotniskach, tworzyły się wokół nich ogromne korki.

Władze zapowiedziały, że rodziny ofiar otrzymają po milion rubli (około 70 tys. zł) odszkodowania.

Źródło: Interfax, TVN Meteo
0 0 votes
Article Rating